Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Drágul a szemétszállítás

Drágul a szemétszállítás Kovászna megye

A járványveszély ellenére jó évet zárt a kézdivásárhelyi szemétgazdálkodást végző Gosp-Com Kft., és bár a céhes város megyeelső a szelektálás terén, még mindig 30-40 százalék között mozog a válogatva eldobott szemét mennyisége. A cég ugyanakkor rajtuk kívül álló okok miatt drágítani is kényszerül – tudtuk meg Zonda Balázs igazgatótól.

Hirdetés
Hirdetés

A múlt év meglehetősen érzékenyen érintette a hulladékgazdálkodási vállalatot is, ugyanis a koronavírus folytán csökkent a cégek által termelt szemét, de nőtt a lakosságtól begyűjtött hulladék mennyisége – mondta el érdeklődésünkre Zonda Balázs igazgató, akivel kiértékeltük az elmúlt évet, és az ideire várható változásokról is beszélgettünk. „Márciusban, amikor életbe lépett a kijárási tilalom, az életünket megbonyolította a számlázás, de szerencsére a lakosság gyorsan átállt online fizetésre, a befizetések 60-70%-a alternatív módon történt. A vállalkozásoktól tavaly 250 tonnával kevesebb hulladékot gyűjtöttünk be, viszont az összesen begyűjtött hulladék 112 tonnával volt több, mint 2019-ben. Pozitívum, hogy nőtt a szelektíven begyűjtött hulladék mennyisége az előző évhez képest” – magyarázta az igazgató.

A cég vezetője elmondta, tervezett beruházásaik 80 százalékát meg tudták valósítani, vásároltak öt hétköbméteres konténert és egy szállítót, ugyanakkor bővítették a zárható tárolók számát. „Három zárható hulladéktárolót építettünk, pár napja üzemeltünk be egyet a Margaréta utcában. Ott adódtak gondok, mert nagyobb a lakóközösség, de igyekszünk orvosolni ezeket. Folyamatban van a Fecske utcában lévő sziget bezárása, de folytatni szeretnénk a hasonló szigetek kialakítását” – mondta.

Jelenséggé vált, hogy eléggé sok építkezési hulladékot gyűjtenek be, ami nem minősül lakossági szemétnek: 2020-ban 642 tonna szuvat érkezett be a telepre, zömében a tömbházak környékéről, amihez hozzájött még 40 tonnányi bútor, amit a lomtalanításokon kívül vittek be a cég munkatársai. „Szeretnénk bevezetni egy új szolgáltatást, ún. big-bag zsákokat fogunk azok számára biztosítani, akik építkezéssel foglalkoznak. Jelenleg konténereket lehetne erre célra bérelni, ezek mellett díj ellenében egyköbméteres zsákokat lehet kérni, amelyek ha megtelnek, elszállítjuk. Remélem, így sikerül egy kicsit visszaszorítani a kukák mellé leöntött építkezési anyagok mennyiségét” – reménykedik az igazgató.

Kénytelenek a szolgáltatási díjon is emelni, az erről szóló tervezetet benyújtották az önkormányzathoz. „Több dolog miatt szükségessé válik a díj személyenkénti egy lejjel, kb. tíz százalékkal való emelése. Egyik az, hogy január 13-tól megemelkedett a minimálbér, ami 100 ezer lejes kiadást jelent számunkra, emellett az állam felé fizetendő egyik díj havi 0,12%-ról 0,2%-ra emelkedett, ez 5000 lejes pluszkiadást jelent a cégnek. Ugyanakkor a lerakó tonnánként 9,9 lejes (+áfa) kiigazítást kért, ez is 50 ezer lejjel terheli a céget” – magyarázta. Kézdivásárhelyen a tavaly 4492 tonna kommunális hulladék gyűlt be, a szelektíven leadott mennyiség pedig 2373 tonnát tett ki, ez 48 tonnával több, mint 2019-ben. A Gosp-Com Kft-nél 66-an vannak alkalmazásban. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások