Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Dr. Örsi az új főállatorvos

Dr. Örsi az új főállatorvos Kovászna megye

A Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság új vezetőjét, dr. Örsi Csabát kérdeztük múltjáról, szakmai hátteréről, jövőbeli tervekről, illetve szabadidős foglalkozásáról, családjáról.

– Bemutatkozna röviden?

– Örsi Csaba vagyok, sepsiszentgyörgyi születésű, 41 éves állatorvos, jelenleg a megyei főállatorvosi tisztséget töltöm be. Tanulmányaimat a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban végeztem, majd Kolozsváron szereztem meg az állatorvosi szakdiplomámat, illetve a mesteri fokozatomat (kórbonctan szakterületen). Az egyetem elvégzése után a Kovászna megyei állategészségügyi igazgatóság munkatársaként kezdtem el gyakorolni a szakmát.

– Mikor dőlt el, hogy ezt a pályát választja?

– Kiskoromban még tűzoltóként is elképzeltem az életemet, ez a periódus szerintem minden fiúgyermek életében jelen van, de pályaválasztáskor, X–XI-es diákként már az orvosi, illetve állatorvosi szakma között morfondíroztam. Végül, mérlegelések után az állatorvosi szakmára esett a választásom.

Hirdetés
Hirdetés

– Lassan 16 éve dolgozik az állategészségügyi igazgatóságon. Mesélne az itt bejárt útról?

– Az elején a romániai törvénykezés, illetve az európai uniós szabályzatok összehangolásán dolgoztam, közel egy évet. Ezt követte a járványosztály, ahol 7 éven keresztül két munkatárssal fedtük le a megyét, országos stratégiai tervekkel, állatjóléttel, állatvédelemmel foglalkoztunk, illetve a betegségek felszámolására törekedtünk. 2007 óta a külföldről érkező, valamint a megyéből külföldre szállított állatok felügyeletét is irányítom webes rendszereken keresztül, illetve 2014 óta az engedélyezési szakosztályon osztályvezetőként dolgoztam mostanáig.

– Az évek során mi volt a legnagyobb szakmai kihívás?

– Viszonylag korán kezdtem a pályafutásomat, céltudatosan haladtam a ranglétrán. Kihívásként fogtam fel a különféle tevékenységeket, az adminisztratív dolgok összehangolását, törekedtem a megfelelő embert a megfelelő munkára, helyre irányítani. Szeretem az idevágó törvényeket, szabályokat böngészni, ez pedig hatalmas előny a szakmában, hiszen folyton változnak, nehéz napirenden lenni. Azt tapasztalom, hogy a fiatal állatorvosok manapság inkább az állatorvosi rendelőket választják az irodai munka ellenében, ez utóbbit unalmasnak tartják. Gyakorló állatorvosként is el tudnám képzelni magam, de csak olyan terepmunkában, ahol állatorvosi eszközökkel jól felszerelt terepjáróval kell kiszállni beteg álla­tokhoz.

– Mivel tölti a szabadidejét?

– Heti 1–2 alkalommal hoki­zom, illetve az időhiány miatt, ha már ritkábban is gyakorolom, de még mindig foglakoztat, internetes fórumokon követem az autók lakkfényezését, festését, magyarán a járgányok küllemének „felturbózását” (car detailing). Pár éve ezen a területen megszervezett versenyeken is részt vettem, illetve nemzetközi szinten is jelen voltam igencsak népszerű, látogatott posztokkal. Kétgyermekes családapaként a kicsik szenvedélyére is iparkodom odafigyelni, ezt támogatni: 12 éves fiam profi hokis, nemrég válogatták be a Székelyföldi Jégkorong Akadémiába, illetve a 10 éves lányom műkorcsolyázik. Családom a jeges sportok szerelmese (nevet).

– Háromszék újonnan kinevezett főállatorvosaként melyek a prioritásai?

– Elődöm, dr. Sikó-Barabási Sándor a szakértelmével megfelelő pályára tette az intézményt, így könnyű dolgom van a tisztség átvételénél. Jómagam főképpen a digitalizálásra, a papírmunkával járó bürokrácia csökkentésére fektetnék hangsúlyt. Manapság az online felületek kihasználásából számos előnyt kovácsolhatunk, és tapasztalatom szerint az idősebb állattartó gazdák gyermekei, unokái egyre aktívabban részt vesznek ebben a folyamatban, segítenek a nehezebben boldoguló családtagoknak, rokonoknak.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások