Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Cigánymissziós lelkészek Kőröspatakon

Cigánymissziós lelkészek Kőröspatakon Kovászna megye

Hasznosítva saját húszéves tapasztalatát is, a Diakónia Keresztyén Alapítvány június 9–11-e között Kőröspatakon, az Írisz táborban szervezte meg az Erdélyi Református Egyházkerület cigánymisszió iránt érdeklődő lelkészeinek továbbképzését. A fejlődés és tapasztalatszerzés mellett a résztvevők nyeresége volt az is, hogy olyan kapcsolati hálóba léphettek be, ami támogatást és segítséget jelent cigányok közt végzett szolgálatukban.

Hirdetés
Hirdetés

Az otthongondozás, fogyatékkal élők foglalkoztatása vagy a hátrányos helyzetű gyermekek és családjaik támogatása révén a sepsiszentgyörgyi Diakónia a kezdetektől, 2002-től kapcsolatban áll számos cigány családdal, munkatársai több külföldön szervezett képzésen, konferencián mélyítették el cigánymissziós ismereteiket.

– Mivel a református gyülekezeteinkben is nő a cigány származású hívek száma, fontosnak tartjuk, hogy beszéljünk azokról a kihívásokról és lehetőségekről, amelyekkel a lelkészek találkoznak munkájuk során, hiszen ha változik egy közösség összetétele, változnak a feladatok, elvárások is. Mivel a magyarországi református testvéreink évtizedekkel előttünk járnak e téren, és sok-sok tapasztalattal rendelkeznek, ugyanakkor sok sikertörténetet is magukénak tudhatnak, tőlük is hívtunk előadót – mondta Torma Vera, a Diakónia gyermek- és családsegítő ágazatának igazgatója, utalva Dani Eszterre, a Magyarországi Református Egyház Missziói Szolgálatának főtanácsadójára és egyben a Solymári Református Egyházközség lelkészére.

A tábor terepszemlével, a kőröspataki Hegyen élő, kb. 1200 tagot számláló cigány kolónia meglátogatásával kezdődött. Itt a helyi katolikus plébános, Faragó István beszélt a roma közösség szokásairól, hitvilágáról, egyházhoz, templomhoz való viszonyáról a vendégeknek, akik következő lépésben a cigányok közt végzendő formális és non-formális feladatok sorát beszélték át Torma Verával. Második nap Dani Eszter a magyarországi cigánymisszió történetéről és szolgálati területeiről, Ioana Mechis, a Kovászna Megyei Prefektúra romákért felelős előadója a Kovászna megyei roma lakosság, kiemelten a kiskorú leányanyák nehéz helyzetéről beszélt, majd Makkai Péter, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára ismertette a 2021–2027 Romániai Nemzeti Roma Stratégiát.

Torma Vera bemutatta a Diakónia roma családokhoz köthető programjait, szolgálatait, e munka sikereit és kihívásait, melyekre Dani Eszter reflektált. A Mozgó könyvtár című interaktív előadás vendégei cigány etnikumú meghívottak (Majlát Szabó Attila, a Sepsi Rádió Szociális háló rovatának szerkesztője, Dima Mihály és felesége, Gergely Zoltán) voltak. A napot összegző beszélgetéssel zárták. Harmadik nap Értő beszéd, avagy Azonos korú magyar és roma gyerekek nyelvhasználati sajátosságai tartott előadást dr. Már Orsolya.

A Zágon, Sepsibesenyő, Egerpatak, Maksa, Orbaitelek, Páké, Dálnok, Sepsikőröspatak, Nagyborosnyó, Nagybacon, Brassó, Luksa-Ilencfalva, Alsócsernáton és Albis települések református lelkészeinek részvételével zajló háromnapos képzés végén Makkai Péter irányításával megszületett egy cigánymissziós akcióterv. Ennek része a romák közti vélemény-kutatás, lelki igények felmérése, tematikus napok hagyománnyá tétele, közmunkák közös szervezése, roma származású presbiter megválasztása, az analfabetizmus leküzdéséért ebéddel egybekötött felnőttoktatás, testvérkapcsolatok és közös rendezvények, koncertek, táborok, kerületi cigány fesztivál.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. június 16., 10:18
    ÉRTÉKELÉS: 5

    Tanulhatnánk a pünkösdistáktól, ők sikeresebben meg tudják érínteni a cigányokat, pl. Bölönpatakon- valásosak leszenek, nem isznak, megváltoznak.