Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bővíti tevékenységi körét a falugazdász-hálózat

Bővíti tevékenységi körét a falugazdász-hálózat Kovászna megye

Miután tavaly novemberben beindult a falugazdász-hálózat, Székelyföldön összesen huszonnégy, Kovászna megyében hat szakember segíti a gazdák munkáját. Az elképzelés az lenne, hogy minden faluban legyen falugazda. Míg a tavalyi év folyamán a gazdákkal való kapcsolatfelvételre helyezték a hangsúlyt, idén a mezőgazdasági szaktanácsadás, szakmai utak szervezése kerül előtérbe.

Hirdetés
Hirdetés

– A falugazda elsődleges és legfontosabb feladata, hogy feltérképezze illetékességi területét: pontosan tudja, hogy hol, hány gazda van, és azok mivel foglalkoznak. Második körben az a feladata, hogy minden olyan gondot megoldjon, amivel a gazda szembesül. Ebben természetesen az is benne van, hogy összetettebb probléma esetén segítséget kér „magasabb” szintekről – vázolta az elvárásokat Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.

Háromszéken a tervek szerint két területen lehet pályázni: mezőgazdasági nagyberuházásra, ami elsősorban a feldolgozóipart és élelmiszergyártást segítené, előnyben részesítve a különböző szövetkezeti formákat, majd a kis- és középvállalkozók számára írnának ki tevékenység bővítésre fordítható, maximum 15 ezer euróig terjedő, de minimis típusú pályázatokat. A területi felelősök: Sepsiszéken Vass Rezső, Kézdiszéken Simó Tamás és Bakó Gabriella, Erdővidéken Nagy István Csongor és Mihály Zsuzsanna, Orbaiszéken meg Bokor Gábor, aki egyben az egész hálózat kommunikációs vezetője is.

A falugazdászok feladata a magyarországi finanszírozású pályázatokkal kapcsolatos tanácsadás is – mondta el érdeklődésünkre Orbán Miklós, a székelyföldi falugazdász-hálózatot működtető Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének alelnöke. A csoportos vagy egyéni szaktanácsadást a gazdák igénye szerint szervezik meg. Így például február első felében Barátoson a talajok tápanyag-utánpótlása lesz a téma. A Csernátonban és Nagybaconban tartandó csoportos szaktanácsadáson a gyümölcsfák metszésével, a szükséges kezelésekkel ismerkedhetnek az érdeklődők. A szaktanácsadás során hangsúlyt fektetnek a gyakorlati bemutatókra is.

Hamarosan a tapasztalatcserét célzó farmlátogatásokat is szervezni kezdik a falugazdászok. Olyan gazdákat kívánnak felkeresni, akik a mezőgazdaság valamelyik ágazatában kiemelkedő, példaértékű munkát folytatnak, alkalmazkodtak vagy átállásban vannak az újszerű, piacorientált gazdálkodás követelményeihez. Tervezik gépi fejésre berendezkedett vagy épp húshasznú állatokat tenyésztő juhászatok meglátogatását, húsmarhára szakosodott gazdaságokkal való ismerkedést, de az érdeklődőket precíziós gazdálkodást folytató növénytermesztési farmokra is elviszik. Olyan gazdacsoportokat is felkeresnek, akik közösen próbálják végezni a termeléssel, értékesítéssel kapcsolatos tevékenységeket.

A magyarországi pályázatokkal kapcsolatban Orbán elmondta, a falugazdászok útmutatást nyújtanak azok elkészítéséhez, de erre csak a kiírás után kerülhet sor. Addig is lehet tájékozódni a korábbi pályázati kiírásokról, amelyek Maros Kolozs és Beszterce-Naszód megyék egy részére voltak érvényesek. A falugazdászok az elmúlt időszakban felvették a kapcsolatot a pályázatok iránt érdeklődő gazdákkal, elkészült az adatbázis; ahogyan újdonságok lesznek, mindenkit értesítenek a tudnivalókról – magyarázta Orbán.

Az év első periódusában a falugazdászok a Magyarország kormánya által meghirdetett erdélyi gazdaságélénkítő program keretében meghirdetett nagypályázatok népszerűsítésében is részt vettek. Az eredmény nem maradt el, közel húsz gazda regisztrált pályázásra, a megírt pályázatok által feltételezett befektetések értéke több millió euróra rúg.

Erdély András, Nagy Sz. Attila

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások