Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A külföldi munka se vonzó

A külföldi munka se vonzó Kovászna megye

Már sokszor leírtuk, de mivel hónapról hónapra csökken, most is megtesszük: történelmi mélységekben a regisztrált munkanélküliek száma a megyében. Júniusra vonatkozóan 3,75%-os mutatóról számolt be a tegnapi sajtótájékoztatón Téglás Ferenc, a munkaerő-foglalkoztatási hivatal aligazgatója.

Az előző hónaphoz képest mintegy 1000 ember került ki a nyilvántartásból: külföldi munka, a hátrányos helyzetű munkanélküliek alkalmazásának megnövekedett támogatási összege állhat a dolog mögött, illetve az, hogy sokan mindenféle ürügyekkel visszautasítják a felajánlott munkát, ezért megvonják tőlük a garantált minimális jövedelmet is, de azt a jogot nem, hogy a következő hónapban újra regisztráljanak. Pedig brassói, prázsmári cégek is alkalmaznának kétkezi munkást, főleg az építkezésben, jobbára mégis eredménytelenek a mini munka­erőbörzék.

A hivatal által nyilvántartott 3311 ember közel 90%-át az iskolázatlan, szakképzetlen, nehezen vagy nagyon nehezen foglalkoztatható felnőttek csoportja teszi ki. Idéntől a munkát keresőknek a hivatal munkatársai már iktatáskor készítenek egy foglalkoztathatósági profilt, mely több tényezőből áll össze: iskolázottsága, kora, mobilitása, lakhelye is meghatározza valakinek, mennyire könnyen vagy nehezen tud elhelyezkedni.

– Van, akinek elég egy munkahelyet ajánlani, van, akin csak a Második esély-program segíthet, mert még olvasni sem tud – számolt be Tégás Ferenc.

A romákról beszélünk elsősorban, számukra külön kormányprogram is indult, amelybe 145, népes cigány lakossággal rendelkező helységet foglaltak bele. Az előírás szerint legalább ötvenet közülük foglalkoztatni kellene, ezt a mutatót azonban az eddigi években is maximum 80%-ban teljesítették, ebben az évben 18 személyt sikerült elhelyezni a munka mezején a hivatal nyilvántartásában szereplő közel ezer munkanélküliből. Kovászna megyéből Bölön, Sepsiszentgyörgy, Kőröspatak és Előpatak részese a programnak.

A megye városai közül Kézdivásárhely áll a legjobban a foglalkoztatással, hiszen 0,88%-os munkanélküliségi mutatója van, Szentgyörgynek 1,07, Kovásznának 2,16, Barótnak 2,68.
Hiába az inasoknak kiutalandó megnövekedett támogatás, amelyről egy júniusi törvénymódosítás rendelkezik, még a módszertani úrmutató megjelenésére várnak. Az eddigi 300 lejes szubvenció nem volt túl csábító a munkaadóknak, az 1125 lejre megnövelt támogatásból talán futja a költségekre. Eddig egyetlen egy szerződést sem iktattak a munkaerő-foglakoztatási hivatalban, ebből a pénzből ugyanis akkreditált képzőt kell fizetnie az inas elméleti oktatására az alkalmazónak, illetve a gyakorlati képzést is meg kell oldani, ám ez többnyire a munkahelyen megtörténik – magyarázta az aligazgató.

Nem népszerű nálunk az európai munkahelyeket közvetítő EURES-program sem, holott azok a cégek, amelyeknek a munkaajánlatait közvetítik, biztosan nem verik át a jelentkezőket, illetve a hivatalnak közvetítői díjat sem kell fizetni. Ennek ellenére 751 külföldi munkaajánlatra a megyéből eddig összesen 62 személy jelentkezett, júniusban 9, ők is szakképzetlenként.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük