Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A füvészkert csendje

A füvészkert csendje Kovászna megye

A Bardocon 281 évvel ezelőtt született Benkő József református lelkész, teológus, botanikus, történetíró és nyelvész nevét sokan ismerik Erdővidéken. Erdővidék nagyjai közé tartozott, aki Középajtán huny el, ahol 1767-től lelkészként szolgált.

„Ő kezdte meg Erdély növényeinek számbavételét és ismertetését. Magyarországon ő volt az első, aki a növényeket kettős névvel jelölte, és ő volt az első, aki Linné (Carl von Linné svéd természettudós, aki megalkotta a modern tudományos rendszerezés alapelveit) botanikai rendszerét magyar nyelven ismertette”– írja róla a Wikipédia. Úgy tartják, tőle származik az őszirózsa, a nefelejcs vagy az árvalányhaj mai neve is, vagyis ezeket a növényeket magyar nevükön ő írta le először. Ha egyébért nem, már csak ezért az örökségért is érdemes lenne Benkő József nevét aranykeretbe foglalni. Bár Erdővidéken két iskola is viseli nevét, a bardoci, ahol született, és a középajtai, ahol szegényen és elhagyatottan 1814-ben meghalt, és bár a középajtai református parókia falán márványtábla is őrzi emlékét, melyen az áll, hogy „állíttatta a hálás utókor”, ha jobban és mélyebben utánanézünk a dolgoknak, arra kell rájönnünk, hogy ez az utókor talán nem is annyira hálás, mint amennyire a Haarlemi Tudós Társaság egykori tagja megérdemelné.

Hirdetés
Hirdetés

Középajtán ugyanis valamikor három füvészkertje is volt a tudósnak, mindhármat ő alapította, egyik a Szőlőskertben, a másik a parókia kertjében, a harmadik meg a falu alszegi részén, Nagy József és Tüzes József kertjei között – legalábbis így tudja Gyárfás Éva nagyajtai tanácsos és Kubánda Gizella nyugalmazott tanítónő, akikkel a füvészkert ügyében beszélgettünk. Nem tudjuk, a másik kettő milyen állapotba van, a szőlőskertiben viszont, ahova az újraalapítás gondolatával egy alapkövet is elhelyeztek 2005-ben, s ahol egykor hatszáz különböző növényfajta volt található, ma semmi sem emlékeztet Benkő Józsefre, a már említett kövön kívül. Nem tudjuk miért maradt abba 2005-ben a füvészkert újraalapítása, ám Gyárfás Éva tanácsos, mint azt a nemrég tartott középajtai falugyűlésen is megemlítette, most ismét szorgalmazná a füvészkert újraalapítását.
– Ha sikerülne, akkor nemcsak Középajta, de egész Székelyföld látványossága lehetne – jegyzi meg, és kijelentésével úgy gondoljuk, mindenki egyetérthet.
Nem csak azért, mert általa valóban egy méltó emléket állítanának a tudósnak, de magáért az egyediségért is, hiszen Benkő füvészkertje volt valamikor az első Európában, ez az elsőség pedig, a tudós más munkái mellett, egy olyan büszkeséget kölcsönözhetne a falunak, ami nem utolsósorban a középajtai fiatalokat is helyben maradásra, értékteremtésre sarkallná.
Kubánda tanító néni is egyetért azzal, hogy Benkő József több tiszteletet érdemelne, mint amennyit kapott Középajtától, Gyárfás Éva pedig a létesítmény turisztikai vonzatára koncentrál inkább: „a temető felett található Szőlőskert felé egy szép sétányt lehetne kialakítani pihenőhelyekkel. „Nem is lenne nagy beruházás, inkább csak akarat kérdése a füvészkert újraalapítása” – véli. – „A Szőlőskert felett található a Szentemászom hegy, ahol valamikor egy kápolna állt, a „szentek” ki kellett másszanak oda, innen a hely neve, és az sem mellékes, hogy a Középajta és Miklósvár közötti réteken ismereteim szerint 268-féle gyógynövény található, amik legalább hatvanféle betegséget gyógyítanak” – mondta.
Első lépésként, a terület tulajdonjogát kell tisztázni, mondta végül Gyárfás Éva, Kubánda tanító néni pedig ígérete szerint hamarosan egy részletesebb beszámolót is készít számunkra Benkő József szerteágazó munkásságáról.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások