Hirmondo

Új igazgató a tanítóképzőben

Új igazgató a tanítóképzőben

Szeptember elsejétől Deák Magdolna a Bod Péter Tanítóképző és a Vackor Napközi Otthon igazgatója. A Len Csaba helyébe lépő intézményvezető 225 középiskolás és 89 óvodás tanulmányai fölött őrködik, munkájában Zoller Katalin nevelési aligazgató mellett Lázár Edit, a Vackor Napközi Otthon megbízott irányítója segíti a többi kollégán kívül.

Hirdetés
Hirdetés

Deák Magdolna 15 éve az iskola tanára, 23 éve van a pedagógusi pályán. „Huszonhárom év alatt nagyon sok iskolában, intézményben megfordultam, figyeltem, hogy miként működik az oktatási és nevelői munka. Kolozs megyében, Bács faluban volt az első állásom, majd a Művészeti Líceumba kerültem, amit a szakiskolával kapcsoltak össze, következett a Báthory István Elméleti Líceum. Ez a sokfelé ágazó út nagyon sok tapasztalattal segített abban, hogy megértsem a pedagógusi munka tulajdonképpeni lényegét. E hosszú út után érkeztem meg a Bod Péter Tanítóképzőbe, egy kisebb iskolába, egy kisebb közösségbe. Számomra olyan intézménynek és közösségnek bizonyult, hogy 15 év után is azt érzem, hogy hazaérkeztem. Diákok is mondják a kollégák mellett, hogy családias közösség van itt, olyan szellemiség, ami ahhoz segíti hozzá a pedagógust és a diákot is, hogy kreativitását kipróbálja” – vázolta életpályáját és a Bod Péterrel kapcsolatos benyomásait az újdonsült igazgató, egy 12-es diákot idézve hozzátéve: a lehetőségek iskolájában tevékenykedhet.

Elmondta: amikor a tanítóképzőbe került, azt tapasztalta, hogy senki semmiben nem akadályozza. „Nevelési aligazgató lettem, közben módszertani feladatokat is elláttam, pedagógiai gyakorlatot kezdtem irányítani, később megválasztottak körzeti módszertanosnak, illetve a tanügyminisztérium alárendeltségébe tartozó bizottságba is bekerültem érettségitétel-íróként. Ott is azt képviseltem, hogy igyekezzünk értelmet adni a formának, kilépni azon határok közül, amelyek megszokottá váltak, üressé és sokszor értelmetlenné tették a tanítási-nevelési munkát. Mindig az újítás szándéka vezérelt, igyekeztem olyan utakat keresni, amelyek segítettek abban, hogy rendet teremtsek a rendetlenségben, legyen szó arról, ami bennem lakozott, ami körülöttem volt vagy éppen a társadalomban” – magyarázta hivatásával kapcsolatos gondolatait.

Tervei kapcsán elmondta: fő célja, hogy a mostani kaotikus helyzetben rendet teremtsen. „Hiszem azt, hogy segíteni fog a tanfelügyelőség és a tanügyminisztérium is azáltal, hogy ebben a válsághelyzetben nagyon pontos szabályokat közölnek, és azokat kell majd betartanunk az egészségünk védelmében. Ugyanakkor az iskolaközösségen belül arra is kell gondolni, hogy az érzelmi egyensúlyunkat és biztonságunkat megőrizzük. A rendet úgy teremtsük meg, hogy nem csak a fizikai, hanem a mentális egészségünk is megmaradjon. Ennek szellemében várjuk a diákokat” – magyarázta.

Fontosnak tartja tudatosítani, hogy ebben a nehéz helyzetben szükségünk van egymásra. „Egy másik elvem, hogy minden mindennel és mindenki mindenkivel összefügg. A Bod Péter, a Vackor és a Molnár Józsiás-iskola – ahová gyakorlatra járunk – szorosan együtt kell működjön, hogy a pedagógiai profilt minél szakszerűbben tudjuk képviselni. A tervezés és a tudatosság kialakításával segítünk egymásnak, hogy mindenki biztonságban lehessen” – mondta.

Az iskola pedagógiai profilja úgy maradhatott meg, hogy két pedagógiai – számukra nem új – osztályt kellett indítsanak, az egyik az óvó- és tanítóképző, a másik a csecsemő- és kisgyermeknevelő szak, amit nyolc évvel korábban az országban szinte egyedülálló módon indítottak. „Rengeteg pszichológiaórájuk van, és ez nem csak száraz anyagismeretet jelent: szó esik az anya-gyermek kapcsolatról, a családi életre és értékekre való nevelésről is. Az idén teljes létszámmal, 29 tanulóval indítottuk újra ezt a szakot, kérjük a tanfelügyelőséget, hogy emellé a humán szakot is engedélyezzék, hiszen az iskolánk már azt is képviseli” – részletezte terveit, hozzátéve, hogy három kilencedik osztályt szeretnének indítani.

Hozzászólások