Hirmondo

Terepszemlén a kutyamenhelyen

Terepszemlén a kutyamenhelyen

Kézdivásárhelyen, a szentkatolnai út mellett található a mostoha sorsra jutott kisállatok menhelye, ahol többnyire kóbor kutyák várnak gazdira. Az állatállomány állandóan szaporodik, aminek a gyerekek örülhetnek a legjobban, barátságos kecskék, juhok, ló és szamár várja a legkisebbek simogatását. A menhelyre hétfőn este három szerencsétlenül járt kisgólya is került.

Bizonyára mindenki észrevette, hogy Kézdivásárhelyen nem látni kóbor kutyákat, ritkán felbukkan egy-egy útra tett, vagy ide „exportált” eb, de a kutyamenhely munkatársai teszik a dolgukat, begyűjtik a magukra hagyott kisállatokat, amelyek egy része gazdira vár, időközben pedig a vemhes szukák már kiskutyákkal lepték meg a menhely működtetőit. Ezen kívül is akadnak érdekességek, amint az kiderült.

Gólyafiókákat gyűjtöttek be

„Hétfő este 10 óra körül riasztottak, hogy Lemhényben egy hatalmas gólyafészek leesett, vélhetően a rengeteg eső kikezdte és a szél leborította az oszlopról. Öt kisgólya volt benne, kettő az esés következtében elpusztult, hármat egy környéken lakó ember bevitt a portájára, száraz helyre téve őket” – mesélte az előzményeket Forró Béla, a Székely Kutya Klub elnöke. Az állatbarát kiszállt a helyszínre, begyűjtötte a pórul járt kismadarakat és a menhelyre szállította őket. Egy fióka reggelre elpusztult, ott jártunkkor a két megmaradt gólya próbált megbarátkozni az új, ismeretlen helyszínnel. Egyikük eléggé gyenge állapotban van, túlélése kérdőjeles, a társa viszont lábra állt – még ha rövid ideig is –, és kíváncsian figyelt. „Ez jó jel, van remény arra, hogy megmarad. A másik sajnos eléggé le van gyengülve, én azt remélem, ha sikerül megetetnünk őket, akkor megmaradnak” – mondta Forró Béla, aki szerint nem egyszerű feladat a gólyákkal bánni. „Korábban is volt példa, hogy hoztunk be törött szárnyú, a szülei által a fészekből kitaszított kisgólyát, de nem maradt meg. Ellenben volt arra is példa, hogy a hozzánk került madarat megtanítottuk repülni, tehát volt sikerélményünk is, még ha nem is vagyunk a szakterület ismerői. Megpróbálunk minden telhetőt megtenni, hogy a madarak életben maradjanak” – összegzett.

Három gólya került be, tegnap reggelre egy elpusztult

Szaporodó állatállomány

Az állatmenhelyen szemlátomást szaporodik az állomány, interjú közben is mellénk szegődött egy kíváncsi kecske, meg egy ló, a barátságos szamár pedig végig Forró Béla társaságát kereste. Új lakója is van a menhelynek – a befogott kutyákon kívül – egy dámszarvas tehén révén, ami nemrég egy kisgidának adott életet. „A gyerekek érdekében mindig igyekszünk újdonságokkal szolgálni, a kisállatsimogató nagy sikernek örvend. Nyáguly Sándor barátom jóvoltából múlt év novemberében kaptunk egy tenyészetből vásárolt dámszarvas tehenet, Lizzy az Úr napján meg is lepett egy gidával, a kisangyal Bambi névre hallgat. Reméljük, hogy az elkövetkezendő időszakban meg tudjuk szelídíteni őket, hiszen a gyerekek imádják az állatokat. Kicsit szomorú volt ez a periódus, de az utóbbi időben a szülők kezdték hozni hozzánk a gyerekeket” – magyarázta.

Lizzy és Bambi. Még bizalmatlanul figyelik az idegeneket

A menhely munkatársai a karantén alatt is dolgoztak Kézdivásárhelyen, Kézdiszentléleken és Bodzaforduló környékén, ugyanis ezekkel a településekkel állnak szerződéses viszonyban. „Sok ember kért örökbe kutyát. Június folyamán 18 kutyát adtunk örökbe, kettőt pedig kiválasztottak, amit az állatorvosunk a napokban ivartalanít. Így a tevékenységünk ugyanúgy zajlott, mint az elmúlt években” – számszerűsített Forró Béla.

„Törvény szerint működünk!”

Elmondta: a többi településekről is érkeznek felkérések, szólnak, hogy született hét kiskutya, és el kellene vinni. „A menhelynek nincs anyagi lehetősége, hogy mindenki problémáját megoldja, törvény szerint működünk. Elsősorban a magukra hagyott állatokat gyűjtjük be. Nem vállalhatunk felelősséget más emberek felelőtlensége miatt, hét éve törvény van arra, hogy az otthon tartott állatokat ivartalanítani kell, hogy ne szaporodjanak. A beavatkozás miatt a kutya a személyiségét nem veszíti el, sőt, nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lesznek, élete meghosszabbodik. Így lehetne a kóbor kutyák kérdését nagymértékben megoldani” – magyarázta. Igyekeznek az állatvédelmi törvényeket is betartatni, tehát ha állatkínzásról értesülnek, akkor kivizsgálják a bejelentéseket.

Megnéztük a kennelekben levő befogott ebeket is, amelyek régebb bent vannak, azok szelídek, a frissen befogottak még agresszívek. Egyik kennelben kétökölnyi kiskutyákra vigyáz az anyjuk, őket egyszerre gyűjtötték be. A másik ketrecben pedig kis gombócok élvezték a napsütést: a kiskutyák mindössze kétnaposok, már a menhelyen születtek. Van érdekes és egyben szomorú látvány is, például a Jack Sparow névre hallgató, kétlábú eb. Az életvidám, hiperaktív ebet az útról szedték össze, miután elgázolták, de az életét sikerült megmenteni, azóta Forró Béla egyik kedvence.

Hozzászólások