Hirmondo

Munkás év Bereckben

Munkás év Bereckben

Épül és szépül Bereck, és a hozzá tartozó két település, Ojtoz és Martonos sincs mostohaként kezelve az önkormányzat által. A községháza nagyban gondolkodik, azon vannak, hogy minden településen bővítsék az infra­struktúrát.

Dimény Zoltán polgármester ígéretet tett arra, hogy Martonosban kiépítik a víz- és szennyvízhálózatot. Az adott szó nem maradt üres, az önkormányzat belevágott a munkálatba, ami egyébként a terepviszonyok miatt sem egyszerű teendő, a jelentős költségekről nem is beszélve.

Hirdetés
Hirdetés

„A múlt esztendő utolsó negyedében, a harmadik nekifutamodásra dőlt el a versenytárgyalás, melyet a megyeszékhelyi Tricomserv nyert meg. A kivitelezés rövidesen megkezdődött, jelenleg is zajlik a munkálat. Mind az ivóvíz, mind a szennyvízhálózat csöveinek egy része föld alatt van, az a medence, amiből a martonosiak fogják kapni a vizet, épül, összességében elégedett vagyok a haladással. Úgy ítélem, hogy idén a munkálat olyan 60–70 százalékban elkészül, és jövőben pontot tudunk tenni a munka végére” – részletezte a polgármester, aki reméli, hogy 2022 közepére megkezdhetik a rácsatlakoztatásokat a két rendszerre.

Elég nagy összegről van szó, áfával együtt közel nyolcmillió lejt emészt fel a munkálat. „Martonosnak hétszáz lakosa van, így minden egyes főre eső beruházás több mint tízezer lejre rúg” – avatott be a költségekbe Dimény Zoltán, aki most azt várja, hogy az elvégzett munkálatra a pénzt átutalja a kormány, reméli, hogy a költségvetés-módosítás után befolyik a községkasszába. A berecki községháza eddig három számlát fizetett ki a saját büdzséből, ezek értéke több mint kétmillió lej, így jelentős összegre várnak Bukarestből.

Az elöljáró nem mondott le arról sem, hogy Ojtozban is kiépítsék a víz- és szennyvízhálózatot, itt egyelőre bürokratikus buktatókkal kell megküzdeni, mert a háromszéki falu vízügy szempontjából már a Tatros területhez tartozik, így a szomszédos Bákó megyében kell az első lépéseket megtenni. „Tervezőkkel már tárgyaltunk, remélem, hogy az ősz folyamán ezt is sínre tudjuk tenni. Ha minden jól megy, a kormány útjára indítja a Vidékfejlesztési Program (PNDL) harmadik fázisát, azt szeretném, hogy amikor a kiírások megtörténtek, mi készen álljunk a dokumentációval” – magyarázta.

Dimény Zoltán nem csak ezt tervezi, az elképzelése az, hogy a községközpontban mindenhová elvezessék a földgázt, de ugyanakkor Martonosba is átvinnék a vezetéket. A gázvezetés kapcsán nem gondolkodnak abban, hogy társuljanak a többi településsel, mivel már le is szerződték az előtanulmányok elkészítését. „Az engedélyek egy része már megvan, a dokumentáció egy részét láttamozás végett elküldtük a Distrigaznak. Ezt a munkálatot megoldjuk házon belül, nem várjuk meg, hogy létrejöjjön egy egyesület” – fejtette ki.

A községközpontban az aszfaltozásra is hangsúlyt fektetnek, Dimény Zoltán úgy ítéli, hogy Gábor Áron szülőfalujának az utcáiban kb. 80 százalékban bitumenen lehet közlekedni. „Martonosban, amíg el nem készül a víz- és szennyvízhálózat, addig ott ilyesmiben nem gondolkodunk. Az előtanulmányokat viszont leszerződtettük, remélem, hogy amire a munkálat a végére ér, mind Bereck, mind Martonos kapcsán készen állunk a PNDL harmadik kiírására benyújtani az erre vonatkozó pályázatokat” – vázolta az elképzeléseit Dimény. 

Hozzászólások