Hirmondo

Megtisztult a bányászszobor

Megtisztult  a bányászszobor

„Tegnap emlékezetes eseményre került sor Baróton. A hagyományos bányásznap alkalmából a szocialista építésben hősi részt vállaló bányászság erőfeszítéseinek szép elismeréseként, leleplezték a bányászokat ábrázoló szoborcsoportot. A műalkotás méltó emléket állít az erdővidéki, valamint sepsiszentgyörgyi bányamedence tárnáiban és külszíni fejtésein dolgozó bányászoknak” – írta 1984. augusztus 13-án a megyei pártbizottság lapja, a Megyei Tükör.

A szoborleleplezést színvonalas irodalmi-zenés összeállítás tette ünnepélyesebbé, melyen a nagy múltú bányászkórus, valamint a helybéli művelődési ház szavalói léptek fel. A szoboravatást követő hagyományos bányászmajálist a Malomkertben tartották. A kultúrműsor, melyet a baróti művelődési ház műkedvelőin kívül a Vadrózsa együttes tagjai, valamint a kézdivásárhelyi Mechanikai Vállalat és a Ruhaipari Vállalat csoportjai szolgáltattak, méltó folytatását jelentették a délelőtti ünnepségnek – áll a korabeli tudósításban.

Hirdetés
Hirdetés

A bányászszobor leleplezésétől eltelt tehát 37 esztendő, most újra középpontba került annál fogva, hogy a polgármesteri hivatal megtisztította a rárakodott portól, mohától. „Az erdővidéki szénbányászat jövőre lesz 150 éves. Ezért jövőre a bányászszobor környékét is rendezzük, és augusztus első hétvégéjén a néhai bányásznapok emlékét is felidézzük méltó módon megemlékezve erről a százötven esztendőről” – ígérte Benedek-Huszár János, Barót polgármestere.

A bányászszobor és környékének sorsa a rendszerváltás óta foglalkoztatja a barótiakat. Már a ’90-es évek elejéről találtunk olyan újságcikket, mely arról szólt, hogy a bányászszobrot a bányavállalat székházának sarkán levő kis parkba költöztetnék, és helyébe a Hősök emlékművét állítanák, ugyanis a két világháborúban elhunyt közel száz baróti hősnek még nincs méltó emlékműve. A költöztetésre, bár ennek lehetősége időről időre felvetődött, azóta sem került sor.

Hozzászólások