Kőrösi Csoma Sándor – Kötődések tudományos konferencia részletes programja

9.00 Tudományos konferencia, megnyitó (Kovászna, Őzike szálloda konferenciaterme)

Beszédet mond: Gyerő József – Kovászna város polgármestere; Gazda József – a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület elnöke

9.30–9.50 Bonta Zoltán –  Körösi Csoma Sándor jövője

9.50–10.10 Halasy Nagy Endre – Nem mese az

10.10–10.30 Dr. Flórián Csaba – A székely Juliánus nyomában Nyugat-Tibetben

10.30–10.50 Kérdések

11.10–11.30 Kávészünet

11.30–11.50 Kollár Albin – A névadó emlékének ápolása a magyarországi iskolákban

11.50–12.10 Dr. Nagy Lajos – Kőrösi Csoma Sándor család és nemzetségtáblázata szerkesztése nyomán nyert újabb adatok.

12.10–12.30 Vidák István – A helyi mesterségek eredete a Kács-félszigeten élők emlékezetében.

12.30–12.50 Nagy Mari – Nemezkészítés a eredete és a mai helyzete a Kács-félszigeten

13.00–14.00 Ebédszünet

14.00–14.20 Szathmári Botond – Népek és kötődéseik

14.20–14.40 Prof. dr. Varga Csaba – Méltón a sorshoz, alkalmas a küzdelemre

14.40–15.00 Boér Imre – Kőrösi Csoma Sándor és szótára

15.00–15.20 Kozman Botond: Zanglai útibeszámoló

15.20–15.40 Kérdések

15.40–16.00 Kávészünet

16.00–16.20 Dr. Balázs Lajos – A csíkszentdomokosi nemi kultúra és nemi erkölc élő szókészletéről.

16.20–16.40 Rumi Tamás – Rovás feliratok a csíkszentléleki templomban.

16.40–17.00 Oláh Gál Róbert – Kőrösi Csoma Sándor és Bolyai

17.00–17.20 Kalmár István – Vámbéry Ármin élete és munkássága

17.20–17.30 Kérdések

 

Péntek

9.00–9.20 Vizi Idikó – A Csoma-család címere

9.20–9.40 Irimiás Balázs – A Zanglai Palota szerkezeti stabilizálása és magyar Napiskola építése a Himalájában

9.40–10.00 Irimiás Olga – Oktatás és közösségfejlesztés Zanglában

10.00–10.20 Dr. Obrusánszky Borbála – A finnugor történeti chrestomatia tanulságai

10.20–10.40: Mandicsné dr. Csisztay Gizella – Lengyel–magyar kapcsolatok az Árpádok korában

10.40–11.00 Kávészünet

11.00–11.20 Varga Géza – Elolvasható tulajdonjeleink

11.20–11.40 Dr. Fehér András – A Szent Korona, mint az élő világ szimbóluma

11.40–12.00 Szabó Álmos – Jogrendünk a Szent Korona fényében

12.00–12.20 Fridrich Klára – Torma Zsófia erdélyi régésznő munkássága

12.20–12.40 Dr. Varga Júlia – Közös pontok a török–magyar népi táplálkozásban

12.40 – 13.00 Kávészünet

13.00–14.00 Ebédszünet

14.00–14.20 Mandics György – A rovásírásos források és a magyar őstörténet

14.20–14.40 Pogáts István – Őstörténetünk kutatását gátló tényezők 14.40–15.00 Záhonyi András – Új eredmények az etruszk feliratok olvasása során

15.00–15.20 Bérci Szaniszló – Az ősfogalom-alkotás

15.20–15.40 Sántha Attila – Melyik „Laslau” királyhoz fűződik Moldva első megalapítása?

15.40–16.00 Halász Péter – A középkori magyarság Kárpátokon túli emlékei Mikecs       László műveiben

16.00–16.20 Szakács Gábor – A stroke és a rovásírás

16.20–16.40 Kanalas Éva – A magyar táltos-örökség és a napjainkban és élő tuva sámánhagyomány összefüggései

16.40–17.00 Bernád Ilona – Kötődéseink és elszakadásaink hagyományainktól?

17.00–17.20 Csáji László Koppány – A kirgiz Manasz hőseposz: ablak az egykori lovasnomád világra

17.20–17.30 Kérdések

 

Szombat kerekasztal

(Városi Művelődési ház, Ignácz Rózsa terem)

A konferencia tapasztalatai. Összefoglaló beszélgetés

Előadók:

Lezsák Gabriella – Schytia Europaea. A magyarság és a kaukázus térsége

Bárdi László: Keleti kötődéseink

Aradi Éva: Déli (iráni, szabír, alán stb.) kapcsolatok

Hozzászólások