Hirmondo

Kevesebb pénz, több munka

Kevesebb pénz, több munka

A tavalyi büdzséhez képest az idén nem jut annyi pénz beruházásokra, de a kézdiszentkereszti önkormányzat igyekszik beosztani az összeget. Játszóterek, kultúrotthonok, buszmegállók felújítása, az ivóvíz- és csatornahálózat kialakítása, a gázvezetékek bekötése mellett számos tennivaló akad a községben – tudtuk meg Páll Endre polgármestertől, akivel az idei költségvetési tervekről beszélgettünk.

– Négy hónap telt el az évből. Miket sikerült megvalósítani?

– Az elmúlt pár hónapban az utcákat javítottuk, az ipari gépeket szereltettük meg, és készítettük elő a tavaszi időszakra. Emellett sikerült kicserélni az égőket az utcai lámpatesteken, és készültünk az ünnepekre: leszedtük a karácsonyi díszeket, majd húsvéti dekorációval láttuk el a község parkjait.

– Van már költségvetésük?

– Igen, végre van. Az elmúlt időszakban azzal foglalkoztunk leginkább, hogy megtervezzük, mire mennyi pénzt fordítunk, valamint mit tudunk megvalósítani ebből az összegből.

– Több, vagy kevesebb pénzből gazdálkodhatnak, mint tavaly?

– Kevesebb pénz jut az idénre, mint az előző években. Habár a tavaly azért volt nagyobb összeg a költekezésre, mert az azt megelőző évekből félre tudtunk tenni.

Hirdetés
Hirdetés

– Mik a tervek?

– A beruházásokra költjük a költségvetés nagy részét: terveink között szerepel a község mindkét buszmeg-állójának a felújítása, a kultúrotthon bejárati részét szeretnénk kijavítani, illetve a kerítésre is ráfér a tatarozás. A játszóterek felújítását is megemlíteném, illetve a helyi óvodánál szeretnénk építeni egy új kazánházat, mivel a meglévő nem felel meg a tűzvédelmi előírásoknak. Szintén az óvoda melletti területre szerettünk volna egy bölcsődét építeni, de sajnos a pályázati kritériumoknak nem felel meg a terep, így inkább egy napközi felépítésén gondolkodunk, majd miután sikerült a papírokat elrendezni, a munkálatokhoz is hozzálátunk. A gáz bekötését is fontosnak tartjuk, a kézdiszentléleki, almási, esztelneki, illetve lemhényi polgármesterekkel folytattunk megbeszélést ez ügyben, és nemrég a kászon-újfalusi polgármester is csatlakozott. Önrészből szeretnénk az utcákba a sáncok helyére csöveket beépíteni, hogy könnyebb legyen a közlekedés, mert így keskenyek az útszakaszok. A csövek beszerzése már megtörtént, ahogy az idő engedi, munkához látunk. A polgármesteri hivatal épülete is javításra szorul, belül és kívül egyaránt meszelésre van szükség. Emellett folytatjuk az aszfaltozást, amennyiben a költségvetés engedi, illetve az utcák törtkövezését, mert rengeteg sár felhordanak a mezőgazdasági gépek az utakra. Ezt orvosolandó vásárolnánk egy tömlőt, amelyet az utak takarítására használnánk.

– Mennyi pénz jut az oktatási intézményeknek, az egyházaknak, illetve a civil szervezeteknek?

– Az oktatásra idén 291 ezer lejt fordítunk, az egyházakat pályázatok által támogatjuk, erre 30 ezer lej van félretéve. A civil szervezetek támogatására pedig 50 ezer lej jut az idén. A sportra és kultúrára pályáznánk a megyei tanácsnál, mert 25 ezer lejes támogatást biztosítanak, amelyet a helyi önkormányzat kell kipótoljon ugyanannyival. Ebből a sportöltözőket szeretnénk karbantartani, illetve, majd meglátjuk, még mire lesz elég az említett pénzkeret.

– Hamarosan itt vannak a Kézdiszentkereszt-napok, készülhetnek erre a lakosok az idén? Ha elmarad, később megtartják?

– A falunapokat a vírushelyzet miatt idén sem tudjuk megrendezni, lesz egy kisebb ünnepség a templomban, a házassági évfordulókkal karöltve. 

Hozzászólások