Hirmondo

Két óvoda is teljesen megújul

Két óvoda is teljesen megújul

A napokban két kivitelezési szerződést is aláírt Bokor Tibor polgármester: egyik a Csipkerózsika óvoda, a másik a Bendek Elek utcában levő bölcsőde korszerűsítését látja elő. A munkálatok során az épületeket hőszigetelik és fotovoltaikus elemekkel is ellátják.

Hirdetés
Hirdetés

Kézdivásárhelynek összesen kilenc aláírt projektje van, amelyeket a Regionális Operatív Program keretében írt alá Bokor Tibor polgármester. Az elöljáró tájékoztatott: a kilenc aláírt projekt közül ez a második kivitelezési szerződés, amit szignált, és a megyeszékhelyi Baumeister céggel kötötte meg, akik a Csipkerózsika óvoda modernizálását végzik el a közeljövőben.

„A munkálat keretében az épület energetikai hatékonyságát kívánjuk növelni azáltal, hogy kívülről szigeteljük, valamint fotovoltaikus paneleket szerelünk rá, emellett korszerű szellőztető rendszerrel és energiatakarékos világítótestekkel látjuk el azt” – közölte az elöljáró. A pályázat összértéke 1.090.094,86 lej, amiből 1.013.944,54 lej tesz ki az Európai Unió által folyósított, vissza nem térítendő támogatás. Komoly eredményt tudnak elérni, hiszen az épület termikus mutatóinak javításával az energiaszükséglet évente 175.318 KWh-val csökken! Ezt a hatalmas energiaszükséglet-csökkenést úgy tudják elérni, hogy a legmodernebb eszközökkel szerelik fel az építményt, így például hőcserélő segítségével tudják megoldani a fűtést úgy, hogy a természet végzi el azt 70%-ban. A Csipkerózsika évente 45,3 tonna széndioxidot termelt, ez a mennyiség a korszerűsítésnek köszönhetően évi 13,9 tonnára csökken. „Ezzel nem csak egy újabb épületet újítunk fel Kézdivásárhelyen, hanem fontos lépést teszünk az energiatakarékosság és a zöld város cím elérése felé” – mondotta Bokor Tibor, aki szerint a munkálatok 10 hónap alatt zajlanak le.

Egy másik szerződés, amit szintén a napokban írtak alá, az a Benedek Elek utcai bölcsőde, ismertebb nevén a 3-as napközi otthon rehabilitálását célozza. A munkálat keretében ugyancsak az épület energetikai hatékonyságát kívánják növelni azáltal, hogy a Csipkerózsika épületéhez hasonló munkát végeznek el rajta, viszont jóval nagyobb az értéke: 1.956.400 lej, a regionális programtól 1.816.931 lej érkezik.

A projekt 40 fotovoltaikus pannó felszerelését is előre látja, a hőszigetelés és a korszerű szellőztetők beszerelésének köszönhetően az épület energiaigénye 446.671,7 kWh/évről 110.900 kWh/évre csökken, ugyanakkor az eddig kibocsátott 74,6 tonnányi széndioxid helyett „csak” 22,4 tonna kerül a légkörbe, amint a korszerűsítés megtörténik.

Mindkét projekt pár éve le volt téve a gyulafehérvári székhelyű fejlesztési régióhoz, de csak most kaptak zöld fényt a kivitelezésre, ugyanis a támogatási pénzre közbeszerzési eljárást kellett folytatni.

Hozzászólások