Hirmondo

Folyamatos fejlődésben az iskola

Folyamatos fejlődésben az iskola

A kézdiszentléleki Apor István Általános Iskolában és a hozzá tartozó kézdiszárazpataki, kővári és kiskászoni intézményben folyamatosan zajlanak a korszerűsítési munkálatok, ugyanakkor az oktatók a tanulók számára igyekeznek minél hatékonyabb fejlődést biztosítani. Rancz-Gyárfás Elemérrel, az intézmény igazgatójával beszélgettünk, aki hangsúlyozta, céljuk, hogy a gyerekek modern, a nevelést és fejlődést támogató iskolában tanulhassanak.

– Milyen volt az elmúlt egy évük?

– Elfogadható, a körülményekhez képest jó. Voltak nehezebb időszakok, de vettük az akadályokat, kollégák, gyerekek egyaránt. Én személy szerint elégedett vagyok, és hálás a Jóistennek elsősorban, hogy megóvott a nagyobb problémáktól.

– Mennyire viselte meg a tanulókat a digitális oktatás?

– Nem azt mondanám, hogy megviselte, hanem inkább elkényelmesítette, lazábbá, érdektelenebbé tette. Azonban ez sem általános, mert vannak olyan diákok, akik a digitális oktatást is a lehető legkomolyabban vették és kihozták belőle a legtöbbet.

– Hogyan zajlottak az órák? Miben kellett változtatni?

– Kezdetben az órák menete a fizikai jelenlét során abban változott, hogy nem egyidőben voltak a szünetek, hanem különböző időpontokban, nem használtuk a szakterem rendszerét, hanem mindenki a saját termében tanult. Az online oktatás idején az elemi osztályokban 25 perc aktív idővel dolgoztunk, a fennmaradt 25 percben – szintén a tanító felügyelete alatt – a gyerekek feladatot oldottak, gyakoroltak, azért, hogy délután is ne kelljen a számítógép előtt ülniük, legalábbis tanulás céljából. A felső tagozaton hasonlóképpen zajlott az online oktatás, csakhogy itt az aktív idő 30 perc volt, a passzív idő 20 perc. Zökkenőmentesen, gördülékenyen ment minden, jól működött a platformunk, de nem azt akarom mondani ezzel, hogy nagyra értékelem az online oktatást.

– Milyen korszerűsítések történtek?

– Az intézményeinkben folyamatosan valami újítást eszközölünk, minden évben. Sorban végeztettük a meszelést minden intézményben, Szentléleken, Szárazpatakon, Kőváron, a szentléleki oviban, és igyekeztünk a tantermeket megfelelően felszerelni, felújítani. A cserefa parkettet felújíttattuk (csiszolás, lakkozás), a nagyobb létszámú osztályokba egyes padokat vásároltunk – összesen 250-et – a helyi önkormányzat jóvoltából, minden teremben szalagfüggönyöket cseréltünk vagy felújíttattuk. Emellett az osztálytermeket kivetítővel és laptoppal láttuk el, és biztosítottuk a megfelelő internet-hozzáférést is. A szentléleki intézményben már működik egy interaktív tábla, és másik kettő beüzemelése most van folyamatban. Szárazpatakon szintén működésben van egy interaktív tábla, és reméljük, Kőváron is lesz a közeljövőben. A régi igazgatói irodát és a tanárit átköltöztettük a titkárság mellé, hogy közel legyenek egymáshoz. A volt tanáriból ebédlőt, az irodából előkészítő helyiséget alakítottunk ki, melyet felszereltünk hűtővel, főzőkályhával.

– Az intézmény 2020-ban csatlakozott a FRDSEE norvég felzárkóztatási projekthez.

– Igen, ennek köszönhetően iskolánk 51 hátrányos helyzetű, illetve tanulási nehézségekkel küzdő diákja részesül heti háromszor meleg ebédben, délutáni oktatásban, már 2020 óta. A projekt része az is, hogy ezek a gyermekek ruhavásárlási utalványt kapnak a közeljövőben. Az iskola felszereltsége is bővül a programnak köszönhetően, az említett ebédlőt szeretnénk új bútorzattal ellátni. Továbbá Szárazpatakon felújítottuk a folyosón a falburkolatot, kicseréltük az iskola névtábláját, és még az apróbb megvalósításokról nem is tettem említést. A falvak iskoláit, óvodáit is elláttuk megfigyelő- és riasztórendszerrel, ami nem kis beruházás, de szükséges volt, mert előírás.

– Milyen újítások vannak kilátásban?

– Folyamatosan „kattog az agyunk”, tervezünk, de persze a helyzetnek, a körülményeknek megfelelően. Szárazpatakon lenne szükségünk egy nagyobb beruházásra, hisz rokkan az iskola épülete és komolyabb felújítást igényelne – ez a prioritás, bízunk az önkormányzat segítségében. Kőváron szeretnénk egy termet átalakítani multifunkcionális teremmé, amelyet ebédlőként, illetve szükség esetén tornateremként is lehetne használni. Szentléleken az önkormányzat átadta nekünk az iskolabusz garázsát, amelyet szertárrá szeretnénk átalakítani, hisz nem volt egy olyan helyiségünk, ahol tárolni tudtuk volna a régi könyveket, padokat stb. Az óvodánál szükség lenne egy kazánházra, mert a tűzvédelmi előírás megköveteli.

– Milyen volt a nyolcadikosok képességvizsgájának sikerességi aránya?

– Azt mondhatom, hogy község szintjén elfogadható, hiszen az átmenési átlag 61% volt, a nagy többség román nyelv és irodalomból nem érte el az átmenő jegyet. De megjegyezném azt, amit a statisztikákból nem lehet kiolvasni, hogy egy kővári diákunk a megyéből egyedül írt románból 10-es jegyet. A szentléleki iskolában az átmenési arány 81% volt a tavalyi tanévben, az erdélyi iskolák képességvizsga-eredményeinek alapján Kovászna megyében a 14. helyen, a falusi iskolák közül a 4. helyen állunk.

– Hány diák tanul jelenleg az intézményben?

– 543, ebből 194 a szentléleki, 108 a kővári, 68 a szárazpataki, 10 a kiskászoni iskolában tanul, a többi gyerek pedig óvodás.

Hozzászólások