Hirmondo

Eseményekben dús augusztus

Eseményekben dús augusztus

Nagy volumenű ünnepségre került sor Kézdiszentléleken augusztus 19-én, hiszen a helyi önkormányzat tizenkét Kézdiszentlélekért díjat adott át, valamint három díszpolgári címet adom át olyan személyeknek, akik szebbé és jobbá tették közösségüket. Kézdiszentléleken emellett folytatódnak a Tarnóczy-vár feltárásának munkálatai, illetve a római katolikus templom is új orgonát kapott.

A díjátadó gálaünnepség remek alkalmat nyújtott, hogy átgondoljuk a közösségünkben történt jeles eseményeket, kiemelkedő életutakat. A közös emlékezés, a kulturális emlékezet felerősítette és formálta a közösség önmagáról alkotott képét.

Elismerés az arra érdemeseknek

A társadalmak azáltal formálják önelképzelésünket, s teszik nemzedékeken át folytonossá identitásunkat, hogy kialakítják az emlékezés kultúráját – köszöntötte Jan Assmann szavaival az ünneplő közönséget Bándi Lilla Enikő, az est házigazdája. Az esemény nyitányaként Balogh Tibor polgármester osztotta meg ünnepi gondolatai.

„Mit is látunk jónak és mi is történik velünk életünk során legtöbbször? Menni előre, dolgozni minél többet, anélkül, hogy olykor megállnánk egy-egy pillanatra, hálát adnánk mindenért, ami körülvesz” – kezdte beszédét az elöljáró. Kiemelte: elégedettek kellene lennünk azért, amit letettünk az asztalra, és meg kell köszönnünk a Jóistennek anyagi és szellemi javainkat, tehetségünket és azt is, hogy vannak mai napig közösségek, ahol egymást tisztelni tudjuk, elismerjük, és együtt, egymástól tanulva minőségi időt tudunk eltölteni. „Ma osztozunk azokban a sikerekben, amelyeket díjazottjaink értek el, mert szebbé és jobbá tették életükkel a világot, legalábbis nekünk, kis közösségben élő, egyszerű embereknek, hiszen számunkra az jelenti a világot, ami itt körülvesz” – fogalmazott.

Az ünnepi gondolatokat követően a Lau-Do együttes előadásában csendült fel a Neked írom a dalt című LGT-zeneszám, majd Ráduly Beáta, az Apor István Gimnázium VIII. osztályos tanulója Reményik Sándor Akarom című versének elszavalásával tetté szebbé az estet. A köszöntőket követően a Kézdiszentlélekért díj átadására került sor, amelyet a helyi önkormányzat alapított. A díjat azon személyek érdemelték ki, akik a közösség életében aktívan részt vettek, személyiségükkel, munkájukkal, hivatásukkal formálták, alakították a közösség kulturális életét, valamint hozzájárultak annak mozgalmas sportéletéhez.

Az első díjazott Kanabé Erzsébet nyugalmazott köztisztviselő volt, aki 38 évig végezte lelkiismeretesen és fáradhatatlanul munkáját Kézdiszentléleken és több munkakörben is szerzett jártasságot. A második Kézdiszékért díjat Marthi Géza tanácsos vette át, aki 1992-től oszlopos tagja a helyi tanácsnak, egészen a mai napig, aktívan részt vesz a közösségi életben, valamint 1990-től egyháztanácsos, szülőfaluja gondnoka. A harmadik díjat Gál Albert, mindenki Béla bácsija kapta, aki 1985-ben a kézdiszentléleki lakosok örömére elindította a mozivetítést a kultúrotthonban, majd egy év elteltével a diszkóklub megnyitásával szórakozási lehetőséget biztosított a fiatalok számára, amely tíz éven át nagy sikerrel működött, párhuzamosan a mozival. 2006-ban hazatértek Magyarországról, a kézdiszentléleki tanács alkalmazottjává vált, ahol sokoldalú tevékenységeket folytatott.

Béla bácsit unokája, Gál Botond is köszöntötte a Felnőtt gyermekek című zeneszámmal, majd Marthi Gábor vehette át díját, aki az Iprofil nevű vállalatnál negyven évig dolgozott. Ezzel párhuzamosan szülőfaluja mozgalmas sportéletéért sok erőfeszítést tett, a sportklub elnökeként számos nehézséget kellett megoldania, amikor a klubnak egyetlen támogatója az egykori termelőszövetkezet volt.

A sport területén maradva, Voloncs Barnát díjazta az önkormányzat, akinek a futballhoz szükséges attitűdje, akarata, szorgalma és kitartása gyümölcsözőnek bizonyult. Első leigazolása a Perkő Sportegyesülethez kötötte 1981-ben, a következő három évet a kézdivásárhelyi sportiskola futballjátékosaként töltötte. Ezekben az években szerzett tapasztalatait, hazatérve, 1981-től 2018-ig az itthoni pályán kamatoztatta. 1996-ban megyei bajnoki címért küzdöttek meg sikeresen, és a győzelmek csak folytatódtak. A díjazottak életútját, sikereiket Bándi Lilla Enikő foglalta össze.

Ezt követően az oktatók és tanárok díjazása következett, elsőként Ábri Béla tanár életútját, sikereit, a közösségben kifejtett tevékenységét Vikol Katalin, az Apor István Általános Iskola aligazgatónője foglalta össze, majd szintén ő méltatta Dobos Gizella, Dobos László, Opra Katalin, Barabás Gyula, Barabás Klára pedagógusokat is. „Gazdag, tartalmas tanítói pályák méltó elismerése a Kézdiszentlélekért Elismerő Cím, amit nekik szánt Kézdiszentlélek Község Tanácsa” – mondta büszkén Vikol Katalin.

Az elismerő címek kiosztását követően az Apor István Gimnázium I–IV. osztályos tanulói rövid műsorral köszöntötték az ünnepelteket és a közönséget, majd a díszpolgárok méltatása és díjazása következett. „Kézdiszentlélek helyi tanácsa díszpolgári címmel azt tünteti ki, aki a közösség érdekében kifejtett tevékenységével, magatartásával eredményesen elősegítette a település anyagi és szellemi értékeinek gyarapítását, illetve a politikai, gazdasági, kulturális élet területén a település rangjának emelése, hírnevének növelése érdekében jelentős tevékenységet fejtett ki, a hit, a tudományok, az orvoslás és az oktatás terén” – hangsúlyozta Bándi Lilla Enikő.

A díszpolgári cím erkölcsi elismerés, amellyel a település tiszteletét és háláját fejezte ki Bodó Imre esperes úrnak, akit Pál Ferenc kézdiszentléleki plébános méltatott. Dr. Finta László Csaba életútját, közösségéért tett erőfeszítéseit Tamás Réka újságíró méltatta, aki önmaga, családja és Kézdiszentlélek község polgárai nevében hálásan megköszönte a családorvos felkészültségét, szolgálatkészségét és elkötelezettségét, amely rendkívüli támasz a falu számára. Végül dr. Pap Margit matematikus, egyetemi tanár életútjának méltatásával zárult az est, amelyet Budai Edit tanárnő ismertetett. Az ünnepséget a Lau-Do együttes Presser Gábor Te majd kézen fogsz és hazavezetsz című dala zárta.

Zajlanak az ásatási munkálatok

Folytatódnak a felderítési munkálatok a Tarnóczy-várkastély romjainál, jó néhány napon át követtük figyelemmel a dr. Mordovin Maxim egyetemi docens által vezetett csoport munkáját, így fel tudtuk mérni, hogy mekkora munkát végeztek a diákok és a helybeli önkéntes segítők. A haladás annak ellenére jelentős, hogy az időjárás időnként nem kedvezett az ásatásnak, most már némi képzelőerővel láthatjuk, hogy mekkora volt és miként nézhetett ki a vár, ami később kastéllyá alakult. A feltárás folyatódik, úgy tűnik, hogy pár éven belül teljes egészében sikerül azonosítani kastély romjait.

Új orgona a templomban

Augusztus 28-án, vasárnap a Pál Ferenc plébános által celebrált szentmisén mutatták be a kézdiszentléleki híveknek a templom új orgonáját, amelyet közadakozásból és egyéb támogatásokból a németországi Gladbeckből vásárolt az egyházközség, és amelyet a székelyudvarhelyi Pap Zoltán orgonaépítő műhelye bontott el és épített át szakszerűen. Az orgona október folyamán szentelik meg Kovács Gergely érsek vagy Kerekes László segédpüspök jelenlétében.

Hozzászólások