Hirmondo

Elkészültek a vitrálék

Elkészültek a vitrálék

A kantai Szentháromság-templom egyik ékességét az a négy vitrálé képezi, amelyek a múlt század elején kerültek az istenházába. Az ólomkeretes, festett ablakok múlt év folyamán és idén restauráláson estek át, visszakapták eredeti pompájukat.

Hirdetés
Hirdetés

A felújítás nem kis munkát jelentett, hiszen az ablakokat egyrészt meg kellett takarítani az évszázados piszoktól, ugyanakkor pótolni kellett a hiányzó részeket. Egyik ablakon például valamikor egy kályhacső volt kivezetve úgy, hogy az ólomkeretes berakást nemes egyszerűséggel eltávolították. A munkálatról ft. Vargha Béla főesperes számolt be lapunknak.

– A vitrálék restaurálása régóta foglalkoztat, hiszen alaposan meg voltak roggyanva az ólomkeretek, és nem bírták az ablakoknak a terhét. Arról nem is szólva, hogy a Szent Idát ábrázoló vitrálén kivezették a kályha csövét. Az utolsó órában voltunk, amikor éreztük, hogy muszáj lépni. Anyagi lehetőségeink nem engedték volna a felújítást, mert akkor fejeztük be a templom külső felújítását, így én megelőlegeztem a munkálatot, hogy hátha a későbbiekben a hívek adakozásából vagy pályázati összegből befolyik a restaurálást felemésztő pénzösszeg – magyarázta a főesperes azt, hogy miként kezdődhetett a munkálat, hozzátéve, aztán támogatásból befolyt a javításhoz szükséges közel százezer lej.

Így most új pompájában tündököl az 1901-ben, Ligeti Sándor műhelyében készített vitrálé (Gonzága Szent Alajost ábrázolja), illetve az 1902-ben, a budapesti Walther Gida (Gedeon) műhelyéből kikerült Szent Franciska-, Szent Ida- és Szent Lukács-vitrálé, valamint a főoltár mögött lévő rozetta (dr. Balogh Vendel ügyvéd adományozta szintén 1902-ben). A felújítás 2020 augusztusa és 2021. március vége között zajlott, és a kolozsvári Egri István munkáját dicséri.

A főesperes elmondta: tervükben áll még a szentélyben levő három ablak cseréje is. Elviekben kettőre lenne finanszírozó, remélik, a harmadikra is akad. Az elképzelés szerint a középső ablakon Máriát, a Magyarok Nagyasszonyát, kétoldalt pedig Szent Istvánt és Szent Lászlót ábrázolnák. Vargha Béla elmondta: az ablakok elkészíttetésénél figyelembe vennék a meglévők stílusát, de a mai kor szelleméhez igazodnának.

A vitrálék egyébként jelentős eszmei értéket is képviselnek, hiszen hasonló díszes ablakokkal csak a jelentősebb templomok rendelkeznek még manapság is.

Hozzászólások