Ajánló
Az alábbi kulturális jellegű háromszéki eseményeket ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
– 2013-ban, hét évvel ezelőtt, a lemhényi búcsún találkoztam Böjte Csabával, akkor adtam át Tamás Sándorral, Bokor Tiborral és Vargha Béla főesperessel közös üzenetünket, kérésünket, hogy „vegye örökbe” ezt az épületet – idézte fel Fejér László Ödön szenátor nemrég, amikor az eddig elkészült munkálatokról adtak számot.
Mesterképző központ készül
Felsőháromszéken, de egész Háromszéken egyedülálló lesz majd a rendház falai közé tervezett mesterképző központ. A nevelőotthonokból a nagykorúság elérése után kikerülő fiatalok gyakran légüres térbe érkeznek, számukra (és nem csak!) biztosítanák a lehetőséget, hogy mesterséget tanulhassanak, annál is inkább, hogy ezek lassan hiányszakmáknak számítanak.
„Ezt az épületet romos állapotában látni egy seb volt: számomra azért, mert ferences szerzetes vagyok, önöknek, mert kézdivásárhelyiek. Fájó volt, hogy egyesek menthetetlennek ítélték” – mondta Böjte Csaba. Végül mégis akadt egy cég, amely vállalni merte az óriási feladatot.
Óriási kihívás volt a szerkezeterősítés
– Az egész épület alatt futó pince tele volt vízzel, és az utóbbi 50-100 év alatt felgyűlt anyagokkal, első lépésként megoldottuk a vízelvezetést és kitakarítottuk az alagsort. A szerkezeterősítés óriási kihívás volt: a boltíveket tégláig kellett leverni mindkét emeleten, az épületnek csak a csupasz „csontváza” maradt kívül-belül. Ezt követte a földrengés elleni megerősítés: a boltívek felett, a födémet fémkeretbe fogtuk. A teljes padlózat alá padlófűtést vezettünk be, a helyiségekben a burkolatokkal folytatjuk a munkát. Szakembereink aprólékosan kidolgozott terveket készítettek, fényképek alapján rekonstruálták, hol kell megkeresnünk a megőrzendő műemlékjellegű jegyeket – ilyen például a ferences rend címere. A tető újrafedése is megtörtént, a belső terek festése következik, szürkébe játszó fehérre, a falak eredeti színét idézve, ugyanígy vigyáztunk arra is, hogy a boltívek éle ne legyen „tökéletes”, minden az egykori formáját kapja vissza – sorolta a kivitelező Conico cég vezérigazgatója, Szőcs Gyula mérnök.
Kártérítésért perelnek
– 2014-ben alakult a minorita rendház megmentését célul kitűző baráti társaság, utána meg kellett találni az eszközöket, hogy miként lehetne megvalósítani ezt a célt. Első lépésként a 60.000 euróba kerülő tervek elkészítését kellett finanszírozni, az összeg felét az önkormányzat, másik felét hét helyi vállalkozó felajánlása biztosította. A tervek elkészítése mintegy évet vett igénybe, amikor az induláskor a tervezővel ide látogattunk, az épület olyan állapotban volt, hogy a csodában kellett hinni ahhoz, hogy bízzunk a megmenekülésében. 2016-ban európai uniós forrásokat pályázott meg a város a munkálatokra, az iratcsomót azzal az abszurd indoklással utasították vissza, hogy az nem tartalmazza az egyház alapító okiratát. Mi bepereltük ezért a fejlesztési minisztériumot, és a legfelsőbb bíróságon meg is nyertük. További lépést is tervezünk: kártérítési pert, amiből kedvező döntés esetén a további munkálatokat finanszíroznánk – ismertette Bokor Tibor polgármester. – 2018-ban végül az anyaország a hónunk alá nyúlt, és közösen sikerült egy olyan kincset megmenteni, amely a magyar nemzet közös értéke. Remélem, egy év múlva teljesen elkészül, és Böjte atya segítségével élettel töltjük meg, közösségünk ezáltal is gyarapodni fog – összegzett az elöljáró.