Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Vihar előtti csend a piacon

Vihar előtti csend a piacon Gazdaság

Ezekben a napokban vihar előtti csend uralkodik a hazai autópiacon, sokan kivárnak, hogy mi történik február 1-je után, amikor eltörlik a környezetvédelmi bélyegilletéket, illetve az önkormányzatoknál fizetendő beíratási illetéket.

A Vezetői Jogosítvány- és Gépjármű-nyilvántartó Közszolgálatnál januárban többnyire ideiglenes (piros) rendszámtáblákat váltottak, viszont az autók beíratásával foglalkozó cégeket tömegesen keresték fel a járműtulajdonosok, így februártól járműbeíratási rohamra lehet számítani. Van olyan sepsiszentgyörgyi cég, amely az elmúlt hetekben több mint 200 dossziét készített elő, hogy amint életbe lép a 102 illeték eltörléséről szóló törvény, azonnal leadhassa az aktacsomókat. Egy hét múlva várhatóan hatalmas sorok alakulnak ki a polgármesteri hivatalok adóhivatalaiban és a gépjármű-nyilvántartó közszolgálatnál, amely a következő két–három hónapban állandósulni fog.

Dávid Attila, a sepsiszentgyörgyi Transilvania Broker Biztosító autók beíratásával foglalkozó szakembere lapunknak elmondta: jelentősen megnőtt az érdeklődés az autó-átíratások iránt, sok ügyfelük már korábban megvásárolta a használt gépkocsit, de halogatta a forgalomba íratását, hogy ne kelljen több száz, akár ezereurós környezetvédelmi bélyegilletéket, illetve a személygépkocsik esetében a 60, teherautók esetében a 145 lejes beíratási illetéket kifizetni. Várhatóan rengetegen hivatalosítják tulajdonukat, mivel korábban megvásároltak egy autót, de az a volt gazda nevén maradt.

Dávid Attila szerint februártól egy autó beíratási költsége mindent összevetve 800–1500 lej közötti összegbe kerül, ebbe beletartozik a gépjármű-nyilvántartási hivatalnál (RAR) elvégzendő műszaki vizsga és eredetiségvizsgálat, illetve a gépjármű-nyilvántartónál kifizetendő 37 lejes illeték a törzskönyv kibocsátására, a 40 – vagy preferenciális rendszámtábla esetében 85 – lejes illeték, illetve a kötelező gépjárműbiztosítás (RCA) ára is. Háromszéken hét cég foglalkozik gépjármű-beíratással, amelyek február 1-je után naponta több tucat dossziéval fogják felkeresni a hivatalokat. Ezeknek jobban meg kell szervezniük tevékenységüket, hogy mindenkit ki tudjanak szolgálni.

Lapunk érdeklődésére egy neve elhallgatását kérő kézdivásárhelyi használtautó-kereskedő elmondta: januárban egyetlen gépkocsit sem adtak el, mindenki kivár, hogy mi történik a környezetvédelmi bélyegilletékkel, illetve hogy a kormány vezet-e be helyette más adót. Az autókereskedő szerint februártól várhatóan fellendül a piac, sokan vásárolnak külföldről használt autót, és mivel hirtelen megnő a kereslet, a külföldi eladók is megemelik a járművek árát.

Szakemberek az idős, környezetszennyező és veszélyes autók számának megnövekedésétől tartanak, és az új kormány máris azon gondolkodik, miként előzze meg, hogy az országot elárasszák a használt autók. Aggodalmuk nem alaptalan: tavaly minden negyedik, Romániában értékesített autó használt volt. A romániai autógyártók képviselői szerint a környezetvédelmi bélyegilleték eltörlése nyomán 30 százalékkal visszaeshet az ország gépkocsigyártása, ami 15 ezer munkahely elvesztését eredményezné. Másrészt a Környezetvédelmi Alap költségvetésének 45%-a ebből az illetékből származott.

Daniel Constantin környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott: a regisztrációs adó nélküli állapot nem tarthat sokáig. Szóba került, hogy az üzemanyag árába foglalják a díjat, de a miniszter szerint ez nem lenne megalapozott intézkedés. Azt azonban, hogy milyen forgatókönyvekben gondolkodik a Grindeanu-kabinet, nem árulta el, amíg azt meg nem vitatják az autógyártók képviselőivel.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük