Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Vigyázat, viszi a pénzüket a bank!

Vigyázat, viszi a pénzüket a bank! Gazdaság

Magával szúr ki az, aki pénzét bankbetétként köti le, mivel kevesebbet kap vissza, mint amennyit betett. Mégis népszerű ez a semmilyen hasznot nem hozó befektetés, hiszen a hazai lakosság milliárdokat helyezett el bankbetétként. Szakemberek szerint ezekben a bizonytalan időkben a lakosság főként a biztosat, a kockázat nélkülit keresi. Ezeknek megfelel a bankbetét, ám ennél a módszernél csak az egyszerűbb, ha valaki a párna alatt tartja a megtakarításait!

Nincs könnyű dolga annak, aki jövedelmező befektetés után kutat, hiszen az elszálló infláció miatt nehéz biztonságos befektetést találni, ami pedig alacsony kockázattal jár, annak hozamait felfalja a pénzromlás. A befektetési alapokba, a tőzsdébe vagy a kriptovalutába való beruházáshoz egyrészt bátorság kell, másrészt alapvető pénzügyi ismeretek, ami hiányzik a kisbefektetőkből. Ezzel magyarázható, hogy a nyilvánvaló veszteségek ellenére növekszik a bankbetétek összege.

Hirdetés
Hirdetés

A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint a bankbetét nominális veszteséget eredményezett. A jegybank adatai szerint a hazai magánszemélyeknek összesen 285 milliárd lejes megtakarításuk volt lejben, euróban vagy más valutában, ami 25 milliárd lejjel több, mint egy évvel korábban. Egy év alatt az eurós betétek átlag 0,05 százalékot kamatoztak, ami veszteséget jelentett, mert a számla fenntartási költségek megközelítik az 1 százalékot. Tehát aki betett 1000 eurót, egy év után 990 eurót kapott vissza. A lejes betétetek kamatát elvitte az infláció, hiszen átlag 1,4 százalékos volt a lejes betétek kamata, miközben az infláció 8,4 százalékos, vagyis a kivett pénzzel kevesebbet vásárolhattak, mint amikor azt betették a bankba.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2022. március 30., 5:27
    ÉRTÉKELÉS: -2

    A megfelelo penzugyi ismeretek nelkul a tozsden es mas „gyarapito” helyen, talan 50% vagy meg nagyobb merteku lehet az eves „megtakaritas”.

      • User
        Dátum: 2022. március 30., 12:18
        ÉRTÉKELÉS: -2

        Tőzsdére hosszú távra kell berakni. Minimum 5 év, de inkább több. Közben le-fel mennek az árfolyamok, de az olyan kivételektől eltekintve, amikor a cég teljesen tönkremegy, hosszú távon nagy eséllyel nyereséges lesz. Plusz ha olyanba fekteti, mely osztalékot is oszt, akkor lesz egy állandó kis jövedelem is. A bankbetét, hát arról szól, hogy ha kirabolnak, leég a ház, kidobja nagymama a párnát mibe a pénzt varrtuk vagy megeszi a kutya, akkor nem vesszen el a megtakarításunk. Ennek ára van, a bank nem ingyen őrzi a pénzt. Egyébként a veszteség leginkább akkor keletkezik, ha készpénzben ki akarjuk venni, ha ezt elkerüljük, akkor maximum nem kapunk kamatot. Biztos banktól függ, de nekem még se a lejes, se az eurós számlám nem ment mínuszba. Kamatot nem adnak, de kb. minden ingyenes (pénzfelvétel, utalás, számlák nyitása).

    • User
      Dátum: 2022. március 30., 11:30
      ÉRTÉKELÉS: 4

      Egyetertek, aki nem rendelkezik megfelelo penzugyi ismeretekkel, maradjon inkabb a bankbetetetknel, a veszteseg minimalis egy tozsdei panikeladashoz kepest. A tozsde vagy mas befektetesl eszkozok nemcsak penzugyi ismereteket felteteleznek, hanem folyamatos odafigyelest, ellenorzeset ezeknek az eszkozoknek. Jo penzert elvegzik ezt a penzugyi tanacsadok is, de tisztaban kell lenni azzal, hogy a befektetesek is koltsegekkel jarnak, nem beszelve a kockazatokrol. Minel nagyobb hasznot iger egy befektetes, annal nagyobb a kockazata, hogy a befekteto penze odavesz. Egy masik nem elhanyagolhato szempont az idotartam. Egy befektetes mindig hosszutavu, es csak azt a penzt lehet raforditani, amire tulajdonkeppen nincs is szukseg, amit lehet ‘kockáztatni’.
      Csak a tolvajok orvendenek az ilyen tanacsoknak, hogy a matrac alatt kevesebbe kerul a penz megorzese. Aki 100.000 eurot akar otthon orizni, annak az otthonat vedo biztonsagi berendezesekre kell koltenie, ami szinten nem ingyen van.

  • User
    Dátum: 2022. március 30., 20:49
    ÉRTÉKELÉS: 5

    A bank nem csak orzi a penzunket,hanem, hasznalja is.Ha 10 evig van betetem,azt o kolcsonadja, nem is kis kamattal.A kamajabol kelleme alja a betetem utani kamatot, plusz kezelesi koltseg.De Romaniaban ( lehet mashol is,nem tudom)nem igy van.ô

    • User
      Dátum: 2022. március 31., 10:13
      ÉRTÉKELÉS: -1

      Sehol nem adnak kamatot euróra vagy ha adnak akkor minimálist. Kb. a 2008-as válság óta. Lejes számlára adnak, adtak, kb. annyit, ami fedezi az inflációt.