Csak káprázat a gazdasági növekedés, ezt mutatják a számsorok is
Nem működik a cégbíróság és az adóhivatal közti adatátvitel, ezért bajos a gazdasági...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Jelenleg egy olyan ügyben vizsgálódnak, amikor az alkalmazott a munkahelyen lett öngyilkos, felakasztotta magát. A munkahelyen történő elhalálozásnak számtalan oka lehet, nem is lehet minden esetben ezt beazonosítani. Egy Kovászna megyei kamionsofőrt például külföldön találtak meg holtan a teherautó kabinjában, és a kórboncnok sem tudta kideríteni a halál okát, részletezte a főfelügyelő.
A munkahelyi stressz mindenképpen veszélyes, emiatt munkabalesetek is előfordulhatnak, ha az alkalmazott szorong, depressziós, romlanak a reflexei, rosszabban teljesít.
A felügyelőségre a munkahelyi stresszel kapcsolatos panaszok is befutnak, a leggyakrabban ezek arra vonatkoznak, hogy a munkaadó nem kapja meg a szabadnapokat, melyek járnának neki, vagy túl sokat és nem megfelelően javadalmazva túlóráztatják. Az elmúlt időszakban a felmérések szerint egyre nagyobb az igény az otthoni munkára, ám ennek még nem ismerjük pontosan a hátulütőit, hívta fel a figyelmet Ördög Lajos. Meglátása szerint erre is fokozottan figyelni kell, hiszen stresszhelyzetet okozhat, ha a munkavállaló elszigetelődik, nem kommunikál rendszeresen a munkatársaival.
Nemcsak fizikai rizikóra kell figyelni
A Kovászna megyei munkafelügyelőség a következő időszakban tájékoztató megbeszélésekre hívja a cégvezetőket, a vállalatok munkavédelmi felelőseit, valamint a munkaorvosokat. Arra törekednek, hogy a megbeszélések során tudatosítsák, a pszichoszociális kockázatokat ugyanúgy kell értékelni, mint a fizikai rizikókat. A Kovászna megyei felügyelőség arról tájékoztat, hogy megnövekedett a munkahelyen történő elhalálozások száma, ezek egy részét feltételezhetően a stressz által kiváltott valamilyen betegség okozta. Országos szinten 2018-ban 1000 munkahelyen bekövetkezett elhalálozást vizsgáltak, ezek közül 336 esetben valamilyen betegség állt a háttérben, 2019-ben 1011 elhalálozás közül 374-et okozott betegség, 2020-ban a 890-ből 342-t, 2021-ben pedig 972 esetben vizsgálódtak, és 393 elhalálozást okozott valamilyen megbetegedés.
A munkahelyi stressz okait feltáró vizsgálatokban az alkalmazottak általában a nagy munkaterhelésre panaszkodnak. A bizonytalanság, az ellentmondásos elvárások ugyancsak stresszfaktorként jelennek meg. A munkavállalók stresszként élhetik meg azt is, ha nem képezik ki időben a feladatokra, ha nem vonják be őket a döntéshozásba, ha a munkaadó hiányosan kommunikál, ha az alkalmazott nem érzi a támogatást a felettesei, a munkatársai részéről, és a legsúlyosabb stresszfaktorok a zaklatás és az erőszak.
Ne mulasszuk el a kötelező munkaorvosi vizsgálatot!
Ördög Lajos hangsúlyozta, a megelőzésben, a kialakult helyzet kezelésében segít, ha nem mulasztják el az időszakos, kötelező munkaorvosi vizsgálatot, mert a munkaorvos időben kiszűrheti a stresszt és az okozott betegségeket. Az Európai Munkabiztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség évek óta kampányol a munkahelyi stressz ellen, hangsúlyozva, az nemcsak az alkalmazottak egészségére van negatív hatással, hanem kihat a vállalatok, szervezetek működésére, a gazdaság teljesítményére. Az európai ügynökség az évek során több felmérést is végzett ebben a témában, melyek több tízezer európai munkavállalóra terjedtek ki, és a megkérdezettek több mint fele gyakori munkahelyi stresszről számolt be.
Néhány hazai példa. 2017 nyarán a galaci Alexandru Ioan Cuza Kollégium 43 éves informatikusa, Rozina Miron, két kisgyermek édesanyja a munkahelyén szenvedett infarktust, és a kiérkező mentők sem tudtak segíteni rajta. A baleset este hatkor következett be, épp a fellebbezéseket vitte be a gépre, egy olyan munkanap után, ami reggel nyolckor érettségi bizottsági munkával kezdődött. Fáradt volt, túlhajszolt, és a vezetőkkel is konfliktusban állt.
2021 tavaszán a Temes megyei kórházban egy 28 éves rezidens orvos veszítette el életét. A fiatal szakember túlhajszolt volt, egy évnyi intenzív osztályon végzett munka után, a kórház vezetése tudott a helyzetéről, de emberhiány miatt tehetetlenek voltak.