Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Vagyonvédelmi sarc

Vagyonvédelmi sarc Gazdaság

Mélyen zsebbe kell nyúlniuk a 2012 júliusa után alakult cégeknek és intézményeknek, amelyeket ara köteleznek, készítsenek kockázati átvilágítást arról, hogy vagyonukat megfelelően védik-e az esetleges betörésektől.

A 2012/301-es kormányrendelet értelmében a törvény megjelenése után alapított cégek vagy intézmények számára július 1-jén lejárt a türelmi időszak, és rendőrségi ellenőrzés során a kockázatfelmérés dokumentációjának hiánya 5000–10.000 lej közötti bírsággal sújtható. A 2012 júliusa előtt bejegyzett cégek és intézmények átmenetileg fellélegezhetnek, mivel a kormány múlt pénteken úgy döntött, számukra 2018. július 1-ig, újabb egyéves haladékot ad a biztonság-kockázati felmérés elvégzésére.

A vagyonvédelmi kockázati elemzést az országos jegyzékben (Registrul Naţional al Evaluatorilor de Risc la Securitatea Fizică) szereplő 1568 kockázatfelmérő végezheti, akiknek közel 1,5 millió gazdasági és közigazgatási egység, tanügyi és állami intézmény és anyagi javakat birtokló szervezet „jut”. A kormány indoklása szerint a 2012 előtt bejegyzett egységek számára azért adtak egy újabb év haladékot, mert túl kevés a kockázatfelmérő szakember.

Az intézkedés ellen a háromszéki cégek nevében tiltakozott a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara. Édler András kamaraelnök levélben fordult a parlamenti pártokhoz, és kérte, hogy módosítsák a törvényt, és csak egy adott vagyoni értékhatár fölött legyen kötelező az átvilágítás. „Az intézkedés újabb fölösleges pénzügyi és adminisztrációs terhet jelent a kis és közepes vállalkozásoknak, hiszen nagy részüknél a kockázati átvilágítás eredménye az lesz, hogy nincs kockázat, viszont a vállalkozónak ki kell fizetni az ezer lejre tehető szolgáltatási díjat. Tulajdonképpen ezzel csak megsarcolják a kis cégeket” – mutatott rá Édler András.

Úgy véli, a rendelkezéssel a nyugdíjba vonult rendőrök számára biztosítanak bevételi forrást, mivel nekik van engedélyük vagyonbiztonsági felmérések készítésére. Lapunk érdeklődésére egy háromszéki állami intézmény vezetője elmondta, felkereste őket egy szakértő, aki 20.000 lejért végezné el a vagyonvédelmi felmérést, amit túlzóan nagy összegnek tartanak, és ki sem tudják fizetni, mivel nincs rá költségvetésük.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük