Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Termőföldtől az asztalig

Termőföldtől az asztalig Gazdaság

A koronavírus-járvány ráirányította a figyelmet, hogy az emberiségnek újra kell terveznie az élelmiszertermelés, hiszen ha az élelmiszer-előállítás nem fenntartható, az nem is ellenálló a jelenlegihez hasonló krízisekkel szemben, fogalmazta meg az Európai Bizottság (EB).

Az EB álláspontja szerint az élelmiszer-előállítás felelős az üvegházhatású gázkibocsátás egyharmadáért és a természetes erőforrások jelentős részének felhasználásáért, a biodiverzitásban tapasztalható veszteségekért, továbbá egyes egészségügyi problémákért, mint az alul- és túltápláltság. Emellett nem nyújt tisztességes megélhetést az élelmiszer-ágazat elsődleges szereplőinek, olvasható az Európai Bizottság oldalán. Az újratervezés egyik legfontosabb stratégiája az Európai Zöld Egyezség (Green Deal) keretében megfogalmazott „termőföldtől az asztalig” koncepció, amely a rövid ellátású élelmiszerláncok kialakítását ösztönzi.

Hirdetés
Hirdetés

Az ebből következő támogatási rendszerek kedvezőek lehetnek a székelyföldi mezőgazdaság és élelmiszeripar számára, mert az megfelel az itteni struktúráknak és mentalitásnak, mutatott rá érdeklődésünkre Könczei Csaba. A mezőgazdasági igazgatóság vezetője emlékeztetett: térségünkben tíz éve megfogalmazódott a „termőföldtől az asztalig” koncepció igénye, és örvend, hogy ez most találkozott az Európai Unió stratégiájával.

– Régóta mondjuk: vásároljanak helyi termékeket, népszerűsítjük a székelyföldi termékeket, körvonalazódik egy minőségi helyi termék koncepció, ezért szerveztünk például sajtgyártási képzéseket, és biztatjuk arra az embereket, hogy a tojást vagy a tyúkot vásárolják a szomszédból – sorolta a szakember.

Hozzátette: a „termőföldtől az asztalig” uniós stratégia révén átalakulhatnak a támogatási rendszerek, amelyek kedvezhetnek a rövid élelmiszerláncok kialakításának, és ezáltal a helyi termékek előállításának és értékesítésének. A továbbiakban a vásárlói hozzáálláson kell dolgozni, hogy fogyasszanak helyit, ami a családi gazdaságokból kerül feldolgozásra.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük