Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Röviden

Nőtt az átlagbér

A Központi Fejlesztési Régiót alkotó hat megye közül Kovászna megyében nőtt leginkább a bruttó átlagbér áprilisban (márciushoz viszonyítva), derül ki a statisztikai hivatal napokban nyilvánosságra hozott adataiból. Ezek szerint Háromszéken áprilisban 3 százalékkal emelkedett, elérvén így a 2540 lejt. Ez 74 lejjel több, mint egy hónappal azelőtt. Egyébként a Központi Fejlesztési Régióban a Szeben megyeiek keresnek a legtöbbet, átlag bruttó 3340 lejt, míg Hargita megyében a legkevesebbet, 2470 lejt.

Multik számadása

Új szabályozásra lenne szükség a multicégek által befizetett adók közzétételéről az Európai Parlament plenáris ülésén, kedden elfogadott jelentés szerint, amelynek értelmében a globálisan legalább 750 millió euró forgalmú vállalatoknak országonként nyilvánosságra kellene hozniuk az adózásukat, kivéve, ha azok üzleti szempontból érzékeny adatokat tartalmaznak. A strasbourgi ülésen 534 szavazattal, 98 ellenében, 62 tartózkodás mellett jóváhagyott jelentés szerint a multiknak nyilvánossá kellene tenniük, melyik országban mennyit adóztak. A parlamenti sajtószolgálat tájékoztatása szerint ez az EU-n kívüli területekre is vonatkozna. Az elfogadott jelentés alapján elkezdődhetnek a tárgyalások az uniós intézmények között.

Van pénz, nincs helyi áru

A hazai termelés nem tud lépést tartani a lakosság megnövekedett vásárlóerejével, ezért a megvásárolt termékek 50 százalékát külföldről importálta Románia. Folyamatosan visszaszorulnak a helyi termékek, hívja fel a figyelmet a Román Nemzeti Bank (BNR) is, amely szerint a gazdasági világválság begyűrűzése előtt a romániai lakosság által megvásárolt áru 60 százaléka készült az országban, mára ez az arány 50 százalékra csökkent. A jegybank jelentéséből az derül ki, hogy tavaly jelentősen megnőtt a lakosság vásárlóereje, ezért 7,3 százalékkal nőtt a háztartások fogyasztása. Gazdasági szakértők szerint ez a növekedési ütem középtávon sem fenntartható, mert ha a mindenkori kormányok csak fogyasztást serkentő intézkedéseket hoznak, akkor kevésbé figyelnek oda a beruházásokat ösztönző programokra.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük