Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rontja a versenyképességet a béremelés

Gazdasági szakemberek szerint rontja a hazai vállalkozások versenyképességét, hogy februártól 1450 lejre nő a bruttó minimálbér, ami 16 százalékos emelkedést jelent a jelenlegi 1250 lejhez képest.

Nyilván szociális szempontból pozitív hatása van, hiszen sokak életszínvonala emelkedhet, de az intézkedés plusz terheket ró a cégekre. A munkaadónak a jelenlegi 1538 lej helyett 1783 lejébe kerül egy minimálbéres alkalmazott, aki februártól a jelenlegi 925 lej helyett 1065 lejt kap kézbe. Emiatt akadhatnak olyan vállalkozók, akik a továbbiakban részmunkaidőben foglalkoztatják alkalmazottaikat, vagy feketén fizetik ki őket.
A kereskedelmi és iparkamara elnöke, Édler András szerint az állam lesz a minimálbér-emelés legnagyobb nyertese, hiszen növekednek az államkasszába befolyt fizetésadók. Úgy véli, a minimálbér növelésével párhuzamosan megfelelő feltételeket kellene teremteni a hazai vállalkozóknak, hogy növelhessék versenyképességüket.
Az ASIMCOV vállalkozói szövetség ügyvezetője, Vajda Lajos szerint szükség van a nagyobb fizetésekre, mivel Románia sereghajtó Európában, ennek ellenére a cégek számára megterhelő a minimálbér növelése, ezért a kisvállalkozásokat adókedvezményekkel kellene támogatni, például a második alkalmazott fizetése lehetne adómentes. Vajda felhívta a figyelmet, hogy sok kiscég valójában a család megélhetését biztosítja. Ha ezek nem tudják fizetni az adóterheiket, a vállalkozókból munkanélküliek lesznek, és állami támogatásra szorulhatnak. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük