Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megvédenék a kis, helyi beszállítókat

A képviselőháznak döntő házként kell elfogadnia a jogszabályt, amelyben összhangba hozza a hazai törvénykezést a mezőgazdasági és élelmiszer-ellátási láncban, a vállalkozások közötti kapcsolatokban előforduló tisztességtelen piaci gyakorlatokról szóló uniós irányelvvel.

Hirdetés
Hirdetés

Az Európai Bizottság már júliusban elindította a késlekedés miatt a kötelezettségszegési eljárást. Könczei Csaba képviselő lapunknak elmondta: a tervezetről a mezőgazdasági szakbizottságban tárgyaltak, közbejött a parlamenti vakáció, szeptemberben folytatják.

A mezőgazdasági szakpolitikus rámutatott: alakult egy munkacsoport, a különböző érdekvédelmi szervezetekkel tárgyalnak a dokumentumról. Szükség van a kis beszállítók védelmére, viszont folyamatosan egyeztetni kell, hiszen érdekütközések vannak a helyi beszállítók és a multinacionális kereskedőláncok között. Romániának olyan jogszabályt kell megalkotnia, hogy a lehető leghatékonyabban tudja érvényesíteni a helyi termelők és a belső termelés piacra juttatását, mondta a politikus.

Az irányelvet az EB még 2019 áprilisában elfogadta, arra hivatkozva, hogy az uniós szintű fellépés az élelmiszer-ellátási lánc szereplőinek alapszintű védelmét biztosítja. Az irányelv értelmében feketelistára kerülnek a túl hosszú fizetési határidők, az utolsó pillanatban lemondott megrendelések, az egyoldalú szerződésmódosítások, a beszállítók értékesítéshez nem kapcsolódó kifizetésekre kötelezése, valamint kereskedelmi megtorló intézkedésekkel való fenyegetések. Az irányelvben tételesen felsorolják, hogy mit minősítenek tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak. A parlamentben levő tervezetben az áll, hogy ezekkel a panaszokkal az érintettek a Versenytanácshoz fordulhatnak, és több száz lejes bírság jár a tiltások megszegése esetén.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük