Rendkívül megdrágult az élet Romániában
Egyre inkább romlanak a gazdasági kilátások, elszállt az infláció, növekednek a kama...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A Pénzügyi Felügyelet (ASF) elemzése arra a meglepő jelenségre mutatott rá, hogy az önkéntes magánnyugdíj-alapba befizetők 65 százaléka megfeledkezett az összegyűjtött pénzéről! Birtalan József, a felügyelet igazgatótanácsának tagja elmondta: törvénymódosításra készül a testület, és arra köteleznék a magánnyugdíj-alapokat, hogy értesítsék ügyfeleiket, amikor azok betöltötték a 60 évet, hogy kivehetik az összegyűjtött pénzüket egy összegben vagy részletekben. A szakember hozzátette: azért tartják fontosnak ezt a módosítást, mert a magánnyugdíj-alapba befizetők 65 százaléka, amint betöltötte a 60. életévét, már nem fizeti tovább a hozzájárulást, ám nem is kéri a befizetett pénzét.
Az economica.ro portál elemzése szerint mintegy 30.000-en vannak, akik betöltötték a 60 évet, és közülük 19.500-an nem vették ki a harmadik nyugdíjpilléren összegyűjtött pénzüket. Elemezők nem zárják ki, hogy az érintettek egyszerűen elfeledkeztek pénzükről, ugyanis a legtöbb esetben a fakultatív magánnyugdíj-hozzájárulást a munkaadó fizeti alkalmazottainak, bónusz bércsomagként. Birtalan József szerint inkább az lehet a magyarázat, hogy a magánnyugdíjalapot 60 éves korig lehet befizetni, ám ez nem esik egybe a nyugdíjkorhatárral, így az érintettek nyugdíjazásukig nem számolnak ezzel a pénzzel. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy szándékosan hagyták benn a pénzüket, arra számítva, hogy egyrészt növekszik a befektetésük értéke, másrészt a pénzt nehezebb időkre tartogatják.
Leszögezte: a magánnyugdíj-alapban hagyott pénz nem vesz el, tovább termeli a hozamot, és bármikor kivehető. Arra is figyelmeztet, hogy ha a kedvezményezett meghal, az örököseinek csak 3 év áll rendelkezésükre, hogy kérjék a pénzt. A szakértő szerint ezt a határidőt el kellene törölni.
Úgy véli, a fakultatív magánnyugdíj-alap jó befektetés azoknak, akik szeretnének megtakarítani, ám különösebben nem értenek a pénzügyekhez. A magán nyugdíjalapoknak az utóbbi tíz évben az infláció felett 5 százalékos volt a hozamuk, vagyis a banki hozamnál nagyobb. Másik érv, hogy a lakosság többségének nyugdíjas éveiben szüksége lenne az állami nyugdíj pótlására. A pénzügyi felügyelet honlapján, a www.asfromania.ro címen mind a tíz magánnyugdíjalapról elérhetők adatok, és a hatóság évente ellenőrzi az alapkezelőket, hogy megfelelően tájékoztatják-e ügyfeleiket.
Aha… Ha csődöt nem mondanak közben és le nem lépnek a pénzzel… Volt rá példa elég!