Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kína az új „selyemúton” hódít

Kína az új „selyemúton” hódít Gazdaság

Egyre elérhetőbbé válik az óriási felvásárló erővel rendelkező kínai piac a hazai vállalkozók számára is, sőt az üzleti kapcsolat kialakításhoz ingyenes segítséget, anyagi támogatást is biztosítanak. Kína „világhódító” programja révén új „selyemút” létesül, több százmillió dollárt költenek világszerte olyan infrastrukturális fejlesztésekre, amelyek révén szárazföldi és tengeri útvonalakat épülnek ki a kínai termékek könnyebb értékesíthetőségéért, amely viszont a Kína felé irányuló áruszállítást is olcsóbbá teszi. Ez a kínai terv a romániai vállalkozások számára is jelentős lehetőséget kínál.

A Belt and Road Initiative azaz Övezet és út nevű programot és együttműködési lehetőségeket ismertette Sepsiszentgyörgyön, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett szemináriumon Guang Gang, a Kínai Népköztársaság bukaresti nagykövetségének gazdasági tanácsadója. „A történelem jó tanító, a régi selyemút kinyitott egy ablakot Kína számára, hozzájárult a fejlődéséhez. Jelenleg a világnak új platformokra, a fejlődéshez az országok összefogására van szükség”– fejtette ki Guan Gang, aki szerint az együttműködésnek piaci alapon kell megvalósulnia, de az Ázsiai Fejlesztési Bank jelentős összegeket kínál az infrastruktúra fejlesztésére. A gazdasági tanácsadó három éve érkezett Romániába, és azt tapasztalta, hogy azóta nem sok infrastruktúra épült az országban, pedig szerinte a kínai cégek ebben is tudnának segíteni.

Guang Gang úgy véli, Románia jó mezőgazdasági területekkel és termékekkel rendelkezik, amelyek számára Kína lehet felvásárlópiac, hiszen 1,3 milliárd fogyasztó országa. Rámutatott, hogy az autó- és gépalkatrészek, a faipar és az élelmiszer mellett prémium termékekkel lehetne betörni a kínai piacra. Erre a romániai vállalkozóknak a május végén, Budapesten, majd novemberben, Kínában sorra kerülő termékvásáron van lehetőségük partnereket találni. Az expókon való részvételt anyagilag is támogatják a kínai kereskedelmi minisztériumot képviselő Cecz (Central European Trading and Logistic Cooperation Zone) nevű cég és a Kovászna megyei kereskedelmi kamara révén.

A Román–Kínai Hargitai Ház képviselője, Rus Sándor a sepsiszentgyörgyi eseményen rámutatott, hogy Kína azért építi az új „selyemutat”, mert a világ legfejlettebb országait tömörítő G7-csoport nem vette be Kínát, ezért az ázsiai ország önállóan „tapossa ki”a kereskedelmi útvonalakat, és minden országgal külön együttműködési megállapodást köt. Kína 124 milliárd dollárt költ a selyemút program befektetéseire, ebből 11 milliárd dollárt Romániában. Rus Sándor szerint az Új selyemút program révén a kínai áru nemcsak hajókonténereken érkezik a térségbe, hanem 15–16 nap alatt vasúti szerelvényeken, amely által felére csökkent a szállítási idő. Mivel Kína sok árut exportál, most az a cél, hogy a vonatok ne menjenek üresen vissza, ezért az importra is odafigyelnek.

Rus Sándor felhívta a figyelmet, hogy május 31. – június 2. között Budapesten szervezik a China Smart Expót, ahol idén első alkalommal lesznek standok a Kínába exportálni kívánó vállalkozók részére is. A kereskedelmi kamara 150 euróval támogatja a háromszéki vállalkozókat, hogy kijussanak erre a vásárra. A CECZ cég pedig ingyenesen segít a romániai vállalkozóknak kínai partnert találni, és azzal az üzletet lebonyolítani. Grüman Róbert, a háromszéki önkormányzat alelnöke rámutatott, hogy a kínaiak sokat utaznak, és sok pénzt költenek, ezért a háromszéki turisztikai kínálatot szeretnék láthatóbbá tenni Kína számára. Apjok Norbert RMDSZ-es képviselő szerinte egy adott szegmenst kielégítő prémium termékekkel lehet betörni a kínai piacra.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük