Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kilátástalan helyzet

Kilátástalan helyzet Gazdaság

A hideg idő beálltával és az érvényben lévő korlátozások mellett szinte lehetetlen vendéglőt, kávézót működtetni. Kilátástalan helyzetben vannak a vendéglátók, hiszen a teraszok működtetése már nem megoldás, hiszen a hideg miatt senkinek nincs kedve oda beülni, mutatott rá Kovács István.

Hirdetés
Hirdetés

A sepsiszentgyörgyi Park szálloda és étterem tulajdonosa szerint a jelenlegi hiábavaló teraszos nyitvatartásnál már az egy hónapos teljes lezárás is jobb lenne, ha azáltal meg lehetne fékezni a koronavírus terjedését, és lehetőséget nyújtana az újraindulásra. Az is megoldás lenne, ha legalább 50 százalékos kapacitással tudnák működtetni a beltereket, ellenőrzött körülmények közepette.

Kovács István szerint a korlátozások miatt sokan eldugott falvakban bérelnek kulcsosházakat, ahol nincsenek annyira a hatóságok szeme előtt, és ott tartanak családi, baráti rendezvényeket. Ez viszont a járvány szempontjából veszélyesebb, mintha ezeket az eseményeket az állandóan fertőtlenített éttermekben szerveznék, ahol az alkalmazottak kesztyűt, maszkot viselnek, és az asztalok között is távolságot tartanak.

Úgy véli, gondot jelent, hogy ha élnek is a kényszerszabadság lehetőségével, az alkalmazottak bérének egy részét csak ki kell fizetni, emellett a helyiségeket akkor is fűteni kell, ha egyébként nincs vendég. Bevételek hiányában ez óriási terhet jelent. A sepsiszentgyörgyi vendéglátó-ipari szakember szerint az a veszély is fennáll, hogy a vendéglők, kávézók év végéig elveszítik az alkalmazottak többségét, hiszen a kényszerszabadság idejére járó 75 százalékos állami bértámogatásból nem tudnak megélni és kifizetni számláikat, ezért más munkalehetőség után kénytelenek nézni.

Ezt erősítette meg László Endre, a Székelyföldi Turisztikai Menedzsment klaszter elnöke is, aki szerint sok pincér és szakács elveszítette türelmét a folytonos bezárás, nyitás, a kényszerszabadság és csökkentett munkaidő miatt, szakmát váltott, és biztosabb állás után nézett. Úgy számol, a Kovászna, Hargita és Maros megyei szálláshelyeken 55-60 százalékkal csökkent a vendégforgalom, és ez a következő időszakban tovább növekedhet. Teljes a bizonytalanság, nem tudni milyen szabályok vonatkoznak a karácsony-szilveszteri időszakra, és a sípályák működtetői sem tudják, mire készülhetnek. László Endre szerint ugyanakkor a három székelyföldi megyében egyelőre egyetlen szálláshely sem jelentett csődöt, és történtek ugyan létszámcsökkentések, de tömeges elbocsátásokra nem került sor.

Az államfő által kihirdetett adótörvénykönyv-módosítás értelmében 50 százalékkal kevesebb adót kell fizetni azon turisztikai rendeltetésű ingatlanok és területek után, amelyeket évente legtöbb 180 napon át turisztikai céllal használnak, függetlenül attól, hogy ezek magánszemély vagy cég tulajdonában vannak. A kedvezmény januártól lép életbe, és a feltételek teljesítését követő pénzügyi évben érvényesíthető. A felére csökkentett helyi adó ugyan az önkormányzatok kasszájában jelent bevételkiesést, de Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere például támogatja, hiszen mint elmondta: ha a versenyszféra legyengül, az hosszú távon az egész országra negatív hatással lesz. Hozzátette: a kormánynak mindent meg kellene tennie, hogy segítse a cégeket, hiszen nem életszerű, hogy jövő évtől rögtön helyreállnak.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2020. november 19., 8:47
    ÉRTÉKELÉS: -2

    Ne feledjük h a vendéglátásban a bérrel majdnem megegyező borravalót is kaptak az ott dolgozók. A 75%-os megoldás igazából nem is 75 hanem kb 40%-ot jelent a megszokott bevételből 🙁