Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

INS: 5683 lej volt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme

INS: 5683 lej volt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme Gazdaság

Tavaly 5683 lejt tett ki a romániai háztartások havi átlagjövedelme, az egy főre jutó jövedelem pedig 2243 lej volt; ez 8,9 százalékos, illetve 10,5 százalékos növekedést jelent 2020-hoz képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Hirdetés
Hirdetés

A lakosság havi összkiadása 2021-ben átlagosan 4876 lej volt háztartásonként (személyenként 1925 lej), és a teljes jövedelem 85,8 százalékát tette ki, ami 2 százalékponttal több, mint 2020-ban.

Az INS adatai szerint a pénzbeli jövedelem 9,8 százalékkal háztartásonként átlagosan havi 5313 lejre (személyenként 2097 lejre) nőtt, a természetbeni jövedelem pedig 1,7 százalékkal háztartásonként havi 370 lejre (személyenként 146 lejre) csökkent az előző évhez mérten.

A bérek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb jövedelmek képezték a legfontosabb jövedelemforrást, a háztartások összes jövedelmének 69 százalékát, ami 0,8 százalékponttal több a 2021-ben jegyzettnél.

Emellett a szociális ellátásokból származó jövedelem (19,1 százalék), az egyéni, nem mezőgazdasági tevékenységekből származó jövedelem (1,8), a mezőgazdaságból származó jövedelem (1,6), valamint a természetbeni jövedelem (6,5) – elsősorban a saját erőből előállított élelmiszerek ellenértéke (5,4) – is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.

Az INS arra is rávilágít, hogy a lakóhely (város vagy vidék) a jövedelmek szintjét és struktúráját is befolyásolja.

A háztartások kiadásainak szerkezetét illetően a legjelentősebb tételeket az élelmiszerek és nem élelmiszer jellegű termékek, illetve szolgáltatások vásárlása, az adók és illetékek befizetése, valamint a háztartások működésével kapcsolatos kiadások (takarmányok, a háztartási termeléshez szükséges munkaerő, vetőmagok, állategészségügyi szolgáltatások) képezték.

A lakásvásárlás vagy -építés, termőföldvásárlás, egyéb nagyobb beruházás, részvényvásárlás átlagosan csak a kiadások 0,4 százalékát tette ki. Az élelem és nem alkoholos italok vásárlásával járó költségek az összkiadások 33,4 százalékát képezték. 

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások