Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Ideiglenes az árbefagyasztás

Ideiglenes az árbefagyasztás Gazdaság

Ezekben a napokban akár négyszeresére emelt árakról tájékoztatják fogyasztóikat a villanyáram-szolgáltatók. Az új villanyáram-díjszabások januártól lépnek életbe, de ezzel párhuzamosan érvényes az energiaárak befagyasztásáról és kompenzálásáról szóló törvény.

A törvény 2022. április 1-ig biztosít védelmet, ugyanis minden fogyasztó számára biztosítja, hogy kilowattóránként 1 lej felett nem érkezhet számla. Legtöbb esetben ez az összeg is magasabb, mint amennyit most fizetnek az áramért, ám aggasztó, hogy mi történik majd jövő év április 1-je után, amikor megszűnik az állami védelem, és a szolgáltatók azon az áron kezdenek számlázni, amiről most értesítik ki az ügyfeleiket.

Hirdetés
Hirdetés

Másik visszás helyzet, hogy a hazai áramszolgáltatók összevissza számláztak novemberre. Ennek oka, hogy késve jelent meg az energiaárak befagyasztásáról és a kompenzációról rendelkező 259-es törvény alkalmazási módszertana. A jogszabály ugyan előírja, hogy a védelem idén november 1-től jövő év április 1-ig, tehát öt hónapig érvényes, ám módszertan hiányában minden szolgáltató másként alkalmazta. Volt, aki a novemberre kiállított számlába már beleszámította az állami kompenzálást és az árbefagyasztást, volt, aki novemberre még nem alkalmazta az állami támogatást, és van szolgáltató, amely nem számlázott a múlt hónapra. Mindegyik szolgáltató viszont arról értesítette ügyfeleit, hogy decemberben a módszertan alapján korrigálja a számlákat, és beleszámítja a novemberi támogatást is.

Hatalmas áremelés

Az Országos Energiaár-szabályozó Hatósághoz folyamatosan érkeznek a panaszok, hogy a szolgáltatók módosítják a szerződéseket, és várhatóan januárban még inkább megsűrűsödnek a panaszok, állapította meg Nagy-Bege Zoltán. Az országos hatóság alelnöke szerint minden panaszt kivizsgálnak, és büntetik a szolgáltatót, ha kiderül, hogy nem jogszerűen történt az áremelés, ugyanakkor arra kötelezik, hogy alkalmazza a szerződésbe foglalt korábbi árszabást. Panaszokat a www.anre.ro oldalon keresztül lehet benyújtani.

Nagy-Bege szerint az országban közel 3 millió fogyasztó nem kötött korábban szabadpiaci szerződést, és ők az általános áron kapják a villanyáramot. Az általános szolgáltatói ár az elmúlt fél évben 30 bani körül volt kilowattóránként. December végén viszont lejár az elmúlt félévre alkalmazott díjszabás, és a szolgáltatók januártól már 75–85 banis árról értesítették ügyfeleiket. Ehhez az összeghez hozzáadódik még a hálózathasználati díj és az áfa és így kilowattoránként 1,37 és 1,60 lej közti áron érkezik januártól az áram. Ezt viszont április 1-ig minden fogyasztó esetében kivédi a törvény miszerint maximum 1 lejes áron fagyasztották be a villanyáram kilowattját. Aggasztó viszont, hogy mi történik majd április után.

Semmivel nincsenek jobb helyzetben azok sem, akik szabadpiaci szerződést kötöttek valamely szolgáltatóval, és nem általános áron kapják az áramot. A szolgáltatók általában félévre kötötték meg a szerződéseket, és azok lejártával már emelt áron kínálják az energiát, ami hasonlóan nagy, mint azoké, akik általános áron kapják a villanyt. Nagy-Bege Zoltán úgy véli, van még lehetőség szabadpiaci szerződést kötni, akár szolgáltatót váltani, viszont már nagyon kevesen kínálnak kedvezőbb árat. Ennek oka, hogy a szolgáltatók is magas áron vásárolják a nagykereskedőktől a villamos energiát.

Figyelni kell a fogyasztásra

A következő időszakban minden fogyasztónak érdemes kézben tartania a villanyfogyasztását, ugyanis azok részesülnek állami támogatásban, akik november és március között, öt hónap alatt nem fogyasztanak több mint 1650 kilowattóra elektromos energiát, valamint 1100 köbméter földgázt. Az elszámolás havonta történik, és akkor kaphatják meg az állami kompenzálást, ha az adott hónapban nem lépték át a határértéket. Legbiztosabb, ha mindenki havonta leolvassa és lejelenti szolgáltatójának a mérőóra állását, így elkerülhetőek, hogy egy esetleges szabályozás miatt hirtelen megugorjon a kiszámlázott energiamennyiség, és elveszítsék a támogatást, vagy rosszabbik esetben vissza kelljen fizetni azt.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások