Újabb történelmi mélyponton a lej az euróhoz képest
Újabb történelmi mélypontra süllyedt a lej az euróval szemben, a Román Nemzeti Bank ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az Európai Bizottság (EB) szerdán tette közzé nyári előrejelzéseit.
A jövő esztendőre az EB szerint enyhe mérséklődés következik a román gazdaság bővülésében, prognózisuk szerint a GDP 3,7%-os növekedése várható. Májusban az EB a bruttó hazai termék 3,1%-os növekedésére számított 2020-ban.
Ami az inflációt illeti az EB 4,2%-os rátát prognosztizál idénre és 3,7%-ost 2020-ra, míg májusban ezek az értékek 3,6% és 3% voltak.
Májushoz képest 0,23 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak idén júniusban, az előző év végéhez viszonyítva pedig 2,98 százalékkal lettek alacsonyabbak; az éves infláció 3,84 százalékra csökkent – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az élelmiszerek 0,47%-kal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 0,24%-kal kerülnek kevesebbe, mint egy hónappal ezelőtt, a szolgáltatások 0,17%-kal drágultak.
Az INS adatai szerint májusban 0,46 százalékkal nőttek az árak az előző hónaphoz viszonyítva, és 4,1 százalékos éves inflációt jegyeztek.
A tavalyi év hasonló időszakához képest 3,8%-kal nőttek a fogyasztói árak. A harmonizált fogyasztóiár-index (HICP) szerint kiszámolt évi ráta 3,9%-os volt. Az elmúlt 12 hónapban (2018. július – 2019. június) az előző 12 hónapos időszakhoz képest (2017. július – 2018. június) a HICP alapján kiszámolt átlagos ráta 4%, tájékoztat az INS.
Július 4-én a Román Nemzeti Bank kormányzója a piac adatai szerint valószínűnek nevezte, hogy júniusban 4% alá essen az inflációs ráta.
A Román Nemzeti Bank (BNR) május közepén a korábban jósolt 3 százalékról 4,2 százalékra emelte 2019. decemberi inflációs előrejelzését, 2020 decemberére pedig 3,3 százalékos pénzhígulást valószínűsítenek a korábban jelzett 3,1 százalék helyett.
Harminc százalékkal, 6,523 milliárd euróra nőtt a román külkereskedelmi mérleg hiánya az első öt hónapban az egy évvel korábbihoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
A külkereskedelmi mérleg hiánya 1,511 milliárd euróval haladta meg a tavalyit a január-május időszakban.
A behozatal továbbra is gyorsabb ütemben nő, mint a kivitel. Az import 8,3 százalékkal, 35,862 milliárd euróra gyorsult, míg az export 4,4 százalékkal, 29,339 milliárd euróra emelkedett.
Májusban az export és az import növekedési üteme közötti különbség kisebb volt, hiszen a kivitel 6,8 százalékkal nőtt, míg a behozatal 8,5 százalékkal gyorsult.
Tavaly egész évben 15,132 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, amely 16,8 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Tavaly Románia 62,641 milliárd euró értékben exportált, az egész éves import értéke 75,596 milliárd euró volt.
(Agerpres)