Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egyre több gázszolgáltató vonul ki a piacról

Egyre több gázszolgáltató vonul ki a piacról Gazdaság

Romániában az elmúlt két hónapban 31 ezer háztartás maradt földgáz-szolgáltató nélkül, mivel az a kereskedő, akivel szerződésük volt, kivonult a piacról. Egyrészt a földgáz nagybani piacán bekövetkezett árrobbanás, másrészt a Romániában befagyasztott gázárak miatt példátlan helyzet alakult ki: egyre több kisebb szolgáltató mond le az engedélyéről, és vonul ki a piacról.

 

Az idei év első felében a 80 földgáz-forgalmazói engedélyből tízet vontak vissza és egyre több ilyen kérés érkezik az Országos Energiaár-szabályzó Hatósághoz (ANRE).

Hirdetés
Hirdetés

Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke leszögezte: attól, hogy egy szolgáltató nem folytatja tevékenységét, az érintett fogyasztók nem maradnak gázszolgáltatás nélkül, mivel egy másik gázszolgáltató mindig átveszi őket. Ezt a végső szolgáltatói státusnak nevezett rendszer szavatolja. Jelenleg 6 gázvállalat rendelkezik „végső szolgáltatói” státussal, viszont közülük hárman kérték ennek visszavonását. Nagy-Bege Zoltán szerint ennek oka, hogy most, amikor bonyolult és drága a gáz beszerzése, egy kereskedő sem szeretne egyik napról a másikra több ezer új ügyfelet.

Az energiaár-szabályzó hatóság szabályzatmódosítást kezdeményezett, miszerint ha nincs legalább öt végső szolgáltató, akkor a hatóság a piaci részesedés függvényében olyan cégeknek is visszaoszthatja a szerződés nélkül maradt ügyfeleket, amelyek nem rendelkeznek ezzel a státussal. Erre az intézkedésre azért van szükség, ha decemberben újabb ezrek maradnak gázszolgáltató nélkül, akkor tudják őket átosztani olyan cégeknek, melyek képesek átvenni egy nagy ügyfélbázist.

Nagy-Bege Zoltán szerint az érintettek nem maradnak szolgáltatás nélkül, de az árak alakulása mindenképpen kellemetlenül érinti a fogyasztókat. Egyrészt, ha szolgáltatójuk kivonul, akkor megszűnik az érvényben lévő szerződésük, és előfordulhat, hogy az új szolgáltató már nagyobb áron számláz. A gázár befagyasztása miatt jövő áprilisig van védettség, hiszen ez az ár nem lehet nagyobb, mint kilowattóránként 37 bani, ami tartalmazza az összes járulékot, hálózathasználati díjat és áfát is. Jövő év áprilisa után viszont az jelent veszélyt, hogy ezek az ügyfelek a végső szolgáltatói áron kapják a földgázt, ami a legmagasabb árat jelentheti.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások