November végén a GDP 44,4 százalékára nőtt a román államadósság
Tavaly november végén a GDP 44,4 százalékára nőtt a román államadósság a 2019 végén ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Kovászna megye országos szinten élen jár az energetikailag önellátó mintatelepülések kialakítása tekintetében. Esztelneken és Gelencén az elmúlt években pékségek, fűrésztelepek, iskolák, polgármesteri hivatalok, panziók és magánházak is faőrleménnyel működő fűtésrendszereket építettek ki.
A BioVill (GA 691661) nevet viselő program 2016-ban indult európai uniós finanszírozással a Horizont 2020 Kutatás és Innováció program keretében, emlékeztetett Sebestyén Tihamér. A Green Energy Egyesület szakembere szerint a mintatelepüléseken lakossági tájékoztató pontok is működnek, illetve Esztelneken kijelölték azt a telephelyet, ahová a lakosok lerakhatják a fahulladékot, amelyet beőrölnek, és a faőrleményt (biomasszát) a helyi közintézmények fűtéséhez használják. A kezdeményezéshez számos település csatlakozott, így Bölön, Zabola, Árkos, Csíkszentdomokos, Bodzavám, Bereck, Lókod és Tusnád. A hétvégén Brassóban rendezték meg az országban elsőként a bioenergia mintafalvak konferenciáját, amelyen Vajda Lajos, a Green Energy Egyesület elnöke bemutatta az általuk kialakított mintákat. Rámutatott, eddig is helyi erdőkből származott a falvak tűzifája, viszont a települések 90%-ban a lakosok régi kályhákat használnak, amelyek 40-50%-os hatékonysággal égetik el a fát, míg a biomasszakazánok elérik a 90%-os hatékonyságot. Most, amikor a tűzifa ára elképesztően magasra ugrott, érdemes a hatékony tüzelésre figyelni.
A legelőtakarításból származó ágak, bokrok, gyümölcsösökből származó nyesedékek és más fahulladékok őrléséből előállított biomasszát egy község elő tudja teremteni, ha erre van nyitottság – mondta Vajda Lajos. A Green Energy Klaszter lobbitevékenységet folytat a kormánynál, annak érdekében, hogy a fahulladék felhasználása legyen államilag támogatott tevékenység. <<