Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az offshore-törvény módosítását sürgetik a fekete-tengeri földgáz kitermelésében érdekelt vállalatok

Az offshore-törvény módosítását sürgetik a fekete-tengeri földgáz kitermelésében érdekelt vállalatok Gazdaság

A fekete-tengeri földgáz kitermelésében érdekelt Black Sea Oil and Gas (BSOG) amerikai vállalat megerősítette, hogy a párizsi kereskedelmi bírósághoz fordul, ha a román állam nem módosítja a befektetők számára kedvezőbb formában a tengeri földgázmezők kitermelését szabályozó törvényt, amit a román hatóságok már többször megígértek.

Hirdetés
Hirdetés

A Profit.ro gazdasági hírportálnak az amerikai Carlyle befektetési alap és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tulajdonában levő romániai BSOG vállalat vezetői elmondták, hogy már hivatalosan is értesítették a hatóságokat arról a szándékukról, hogy a bírósághoz fordulnak. Ugyanakkor leszögezték, hogy a kitermelési tervüket nem módosítja ez az elhatározásuk.

A BSOG az idén nyáron hozza felszínre az első gázmennyiséget a Midia gázmezőből, ahonnan a tervek szerint évente 1 milliárd köbméter nyersanyagot termel ki. Ez a mennyiség a román éves gázfogyasztásnak mintegy 10 százalékát fedezi.

Az amerikai vállalat már 2019-ben elhatározta, hogy kitermeli ezt a kisebb méretű gázmezőt, de elégedetlen a jogszabály jelenlegi formájával. Legutóbb Virgil Popescu román energiaügyi miniszter ígérte meg, hogy a most zajló tavaszi parlamenti ülésszakban megszavazza a törvényhozói testület a jogszabálymódosítást. A BSOG vezetőit viszont az aggasztja, hogy nem látták még a tervezet szövegét.

A román hatóságok azzal magyarázták a késést, hogy várják az állami Romgaz és az amerikai ExxonMobil közötti tranzakció lezárását, amelynek értelmében a román vállalat megvásárolja az amerikai 50 százalékos részesedését egy nagyobb, a Neptun Deep elnevezésű fekete-tengeri földgázmezőben, amelyet az osztrák OMV-vel együtt termelnek ki. Ott évente várhatóan 10 milliárd köbméter gázt hoznának felszínre. Az OMV is többször leszögezte, hogy csak akkor hajlandó dönteni a kitermelés elkezdéséről, ha a jogszabályt a befektetők számára kedvezőbben módosítják.

(MTI)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük