Csodalámpa olvasóklub
Az elmúlt héten, június 20. és 24. között zajlott le a Bod Péter Megyei Könyvtár ált...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A szervezők – a baróti római- katolikus egyházközség, a bibarcfalvi és a köpeci református egyházközségek, a felsőrákosi unitárius egyházközség, továbbá a baróti Boróka nyugdíjas kör, illetve a Gondviselés Segélyszervezet háromszéki fiókja –, ezúttal is arra törekedtek, hogy a Maradjunk együtt! mottó alatt hasznos és érdekes előadásokkal, valamint szórakoztató rendezvényekkel ráirányítsák a figyelmet a házasság, mint intézmény fontosságára, annak életünkben betöltött szerepére. Arra, hogy miként érdemes kezelni az esetlegesen jelentkező hullámvölgyeket, a feleknek mi a szerepe ilyenkor, mi több, arra is, hogy milyen okok, életünkben történt múltbeli események vezetnek vagy vezethetnek a krízishelyzetekhez, hogyan oldhatjuk meg azokat.
Balázs Réka és Papp Adolf előadásukban mindenekelőtt arra világítottak rá, hogy párkapcsolatába mindenki bevisz egy családi örökséget, egy olyan érzelmet, olykor traumát, melyet még gyermekként élt át, s melytől nem tud szabadulni. Ilyenkor kezdődnek a problémák. „A felnőtt vagy a benned levő kisgyermek irányít?” – tették fel a kérdést. Azt mondták, a gyermekkori traumák okozta sokkok egy egész életre kihatnak, érdekességképp pedig megemlítették, hogy annak idején vajon milyen családapa lett az, aki átélte a háború jelentette traumát, onnan tért haza folytatni családi életét. „Azt láttuk, hogy nagyapa mindig morcos, de nem tudhattuk mit élt át, hogy morcossága esetleg azoknak az eseményeknek a következménye” – hangoztatták.
– Itt Székelyföldön sokszor halljuk azt, hogy szótlanok a férfiak. Nem csoda, gondolkozzunk csak el azon, milyen apák nevelték ezeket a férfiakat. Olyanok, akik életük során nagy traumákat éltek át, s közülük csak egyik volt a háború. Nem volt fényes a háború után következő korszak sem. Mi többet vágytunk a szabadságra, mint amennyit éltünk szabadon! – mondták. Kifejtették, hogy a társadalom egyáltalán nem segít ezen örökségektől való szabadulásunkban, tudatosítanunk kell, hogy az a mi felelősségünk.
Ugyanakkor a házasságápolás, mint olyan, nem része a mi székely kultúránknak, gyermekkorunkban azt láttuk, hogy szüleink, nagyszüleink házasságát a munka határozta meg, házasságuk a túlélésről szólt, romantikázni eszükbe se jutott. Ma ez már másképp van, csak kérdés, tudunk-e alkalmazkodni az új társadalmi helyzetekhez, megbeszéljük-e párunkkal mit várunk el tőle, azért, hogy életünk jó legyen, kapcsolatunk pedig kellemes?
Az előadáson még számos ehhez hasonló példa és kérdés hangzott el, végül pedig a megállapítás, hogy a boldogság, beleértve párkapcsolatunk boldogságát is, az mindig egy következmény, amelyre rá kell dolgozni, nem jön magától. Nyitott kérdés, ki mennyire tudja ezt a „munkát” vállalni, ki mennyire tud a „neki jár” elv mellett néha elismeréssel is adózni párjának, vagy megtörölni olykor a magunkban hordozott örökség miatt homályossá vált szemüveget.