Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Előadás a haragkezelésről

Előadás a haragkezelésről Életmód

Nemrég a baróti Egészségért, Nevelésért és Családért Egyesület a Városi Művelődési Házzal karöltve szervezett előadást Haragkezelés címmel.

 

Vajda Csaba sepsiszentgyörgyi lelkész Gary Chapman A szeretet másik arca: a HARAG című könyvét vette előadása alapjául, amelyet több ízben bibliai idézetekkel támasztott alá. Már a beszéde elején leszögezte, hogy minden ember képes a haragra.

Megkülönböztetünk jogos és jogtalan haragot. Indokolt harag esetén javasolja: ismerjük el, hogy haragszunk, uralkodjunk a hirtelen felindulásokon, határozzuk meg, miért haragszunk, és gondoljuk meg a lehetséges megoldásokat – konfrontálódunk vagy tudatosan felülemelkedünk haragunkon. Az elfojtott harag felismerése nem könnyű – tagadni a haragot keresztényi betegség – viszont jó belátni, hogy a harag érzése önmagában nem bűn, annak megnyilvánulásai vezethetnek oda.

– Tudatosítanunk kell magunkban, hogy a harag mindig utat tör magának, ezért azt kezelnünk kell – figyelmeztetett a lelkész.

Két jele van az elraktározott haragnak: mindennel és mindenkivel kapcsolatban elégedetlenséget fejezünk ki, kritizálunk, valamint elvesztjük életkedvünket, ami depresszió kezdetéhez is vezethet. Ilyen esetekben szembesíteni kell önmagunkat a haraggal, tudatosan felül kell emelkedni rajta. A lelkész elmondása szerint a legegyszerűbb Isten elé tárni haragunkat, tudva, hogy ő megbocsátó, igazságos, segítséget kérni tőle. Békét lehet szerezni Istentől.

Jogos harag esetén (megcsalás, becsapás, hazugság) szükség van a megbocsátásra, hogy a harag eltűnjön a kapcsolat útjából. A megbocsátás alapja a bűnvallás, bűnbánat, jóvátevés, hajlandóság, hogy többé meg ne tegye.

– A megbocsátás egy döntés, hogy elfogadom a másik személyt annak ellenére, amit tett, és túllépek a kettőnk közti akadályon – jelentette ki Vajda Csaba, majd ismertette a haragkezelés hatlépcsős modelljét:

  1. Ismerjük el, hogy haragszunk!
  2. Egyezünk meg abban, hogy a haragunkat egymás tudomására hozzuk!
  3. Egyezzünk meg abban, hogy a dühkitörés, akár szóban, akár tettben nyilvánul meg, a harag kifejezésének helytelen és kerülendő módja!
  4. Egyezzünk meg abban, hogy magyarázatot kérünk, mielőtt ítélkeznénk!
  5. Egyezzünk meg abban, hogy mindketten a probléma megoldására törekszünk!
  6. Egyezzünk meg abban, hogy biztosítjuk egymást a szeretetünkről!

A jövő havi előadás alapja szintén Gary Chapman egyik műve, Az öt szeretetnyelv lesz.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük