Díjazott versmondók
Tizenhatodik alkalommal rendezték meg az országos szintű, online József Attila Versm...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Mi a teendő, ha gólyát látunk télen?
Először is fontos a pontos helybeazonosítás, mert gyakran megesik, hogy ugyanazt a gólyát többen is jelentik. Meg kell figyelni, hogy a gólya mit tesz: áll-e vagy járkál. Sérült-e? Valamelyik szárnyát húzza-e a földön, szemmel látható sérülés van-e rajta? Ha van rá lehetőség, közelebb kell menni hozzá, és megfigyelni, hogy az ember közeledtére tovább megy-e, vagy esetleg el is repül. Az is hasznos információ lehet, hogy este hol látják a gólyát, ugyancsak a mezőn, az út mellett, vagy egy kéményen, háztetőn, netán gólyafészekben tartózkodik.
Minden évben maradnak vissza gólyák, hogy mi okból, pontosan nem tudni. Van, amelyik sérült, és nem tud a társaival elmenni, de van, amikor nem látszik semmi sérülés a madáron, sőt egészségesnek tűnik, tud repülni, és mégis itt marad. Van olyan gólya is, amelyik már évek óta nem repül el télen.
Fontos tudni, hogy míg nincs vastag hótakaró, addig talál magának élelmet, és azokat a gólyákat, amelyek tudnak repülni, el tudnak menekülni az ember, a kutyák elől, nem kell befogni, tulajdonképpen nem is lehet. Ha azonban a madárhoz közeledve, az nem menekül el, akkor meg kell fogni és a Rara Avis Egyesületet értesíteni, ahol gondozásba fogadják.
Azok a gólyák, amelyek nem kerülnek befogásra, de vastag a hótakaró és a fagy, akkor emberi segítségre szorulnak. Élelem kihelyezésével tudunk segíteni rajtuk. Legjobb, ha a környékről – ott, ahol éjszakázik a gólya – valaki bevállalja, hogy élelmet rak ki számára. Az eleségről az egyesület gondoskodik. Ha valaki maga szeretné a madárvédelmi feladatot elvégezni, akkor tyúknyakat, csirkeaprólékot, halat adjon naponta, és annyit, amennyit a madár elfogyaszt. Mindig egy helyen, és lehetőleg ugyanabban az időpontban etessük! Fontos a víz is számára, amit vederben lehet kihelyezni. Jelenleg három Háromszéken maradt gólyáról van tudomásunk.