Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Továbbképzések az óvodában

Továbbképzések az óvodában Cseperedő

A sepsiszentgyörgyi Benedek Elek Napközi Otthonban hét magyar és három román csoport működik, és 200-nál több kisgyermek éli mindennapjait a több mint hat évtizedes tanintézményben. Pedagógiai elvünk, hogy gyermekkorban kiemelt jelentőséget kell tulajdonítani a pozitív személyiségjegyeket alakító, élménygazdag mindennapok megteremtésének.   Intézményvezetőként fontosnak tartom, hogy a felvállalt célokat, terveket időben és célirányosan megvalósítsuk. Ugyanakkor felelős vagyok azért, hogy csapatom minden tagja hasznosnak és értékesnek érezze magát.

„Nem vagyunk egyformák” – hallom gyakran, és bár tudom, igazság lakozik e sorok mögött, hiszen a különbözőségek egyedisége erősíti a szabályt, mégis az összhangra törekvést tartom elsődlegesnek. Értékválsággal küzd a világ, így nem könnyű az óvónők, a dadusok, a nevelők helyzete. Néha olyan konfliktusokba keverednek akarva-akaratlanul, amelyek számukra nem mindig pozitív végkicsengésűek. Ezért tartottuk fontosnak, hogy továbbképzést szervezzünk konfliktuskezelés témában. Ficz Antal tréner szerint a jó konfliktuskezelés a menny és a pokol közti különbséget jelenti. Folyamatosan csapatot építünk, én az óvónőkkel, ők velem, de rájuk hárul az a felelősség is, hogy szülői közösséget kovácsoljanak össze egy olyan világban, ahol a bizalom, a tisztelet, az őseinktől örökölt értékrend hanyatlóban van.
Mint vezető, ezért is tartom fontosnak, hogy beszéljünk a konfliktusokról, hiszen az emberek általában kerülik ezt a témát. Pedig ha a konfliktusokat megfelelően tudjuk kezelni, azok bizalmat keltenek a társban, és önbizalmat ébresztenek saját magunkban. Ugyanakkor szívesebben, jobb hangulatban végzi mindenki a munkáját, ami hatékonyságot jelent egy intézmény életében.
„A jól kezelt konfliktusok a csapat fejlődésének és a tartós teljesítménynek az alapja.” Ezt tanultuk meg a továbbképzésen, de Cojocaru Mirella pszichológus is megerősítette tudásunkat. A kommunikáció a szülőkkel témakörben megtartott továbbképzőn az elméleti tanácsokon kívül játékos szituációkban, konkrét helyzetekben is kipróbálhatták magukat az óvónők. Intézményvezetőként elmondhatom, büszke vagyok a csapatomra, hiszen kollegáim jelentős része tevékenyen részt vállal a kitartó munkában, és céltudatos cselekvése előrelendíti a tanintézményben zajló oktató-nevelői munkát. Ez pedig minálunk igen sokrétű. A mindennapos tevékenységek, feladatok mellett minden csoport felvállalt egy-két nevelési projektet. Partnerszerződésünk van több vidéki, városi óvodával, a Bod Péter Megyei Könyvtárral, a Székely Nemzeti Múzeummal, a Vinca Minor egyesülettel. Három éve már, hogy évszakonként megtartjuk a Zöld Óvoda hetet. Ilyenkor outdoor tevékenységekkel színesítjük mindennapjainkat. Ültetünk fát és virágokat, labirintust készítettünk, óvodai konyhakertet alakítottunk ki, megreformáltuk a konyhát, víztisztítót szereltünk fel, gondozzuk fáinkat és madarainkat, lefestettük a szabadtéri játékokat.
Felavattuk Benedek Elek mellszobrát az óvoda előterében, és nyílt napot tartottunk a szülőknek. Minden évben megszervezzük a háromszéki óvodások megyei mesemondó találkozóját, és tartunk egy fogadónapot az ősszel napközi otthonunkba érkező gyermekeknek, illetve búcsút veszünk a nagycsoportosoktól. Tesszük ezt hittel és jókedvvel, reményeink szerint megoldható konfliktusokkal. Mert konfliktusok mindig léteznek, vagy kimondjuk őket, vagy örökre elrejtjük. Úgy vélem, az intézményvezető feladata az is, hogy ne önkényesen döntsön, hanem megkeresse a lehetséges igazságok különbözőségének összhangját. Szerintem ebben rejlik a csoda, a csoda, mely egyszerű titkokat sejtet, egymás elfogadását, egymás tiszteletét és a hivatás szeretetét. Minden kedves kollégámnak köszönöm a támogatást, az együttműködést, és kívánok boldog új évet!

Pethő Enikő óvodavezető

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük