Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szintfelmérő és próbavizsgák

Szintfelmérő és próbavizsgák Cseperedő

Márciusban a végzős gimnazisták és középiskolások számára szervez próbavizsgát az oktatási minisztérium. Áprilisban a második, negyedik és hatodik osztályosok tudását mérik fel.

A szaktárca márciusban, egyidőben szervezi meg az országosan egységes próbavizsgákat, amelyeken a végzős nyolcadikos és tizenkettedikes diákok mellett a tizenegyedikeseknek is részt kell venniük. A tételeket az oktatási tárca munkatársai dolgozzák ki.
Március 13-án románból mérik fel a diákok tudását, 14-én a nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók anyanyelvből vizsgáznak, 15-én a nyolcadikosok matematikából, a középiskolások pedig a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból írnak dolgozatot, 17-én pedig a választott tantárgyból. Az országos szintű felmérések eredményeit március 31-én teszi közzé a minisztérium.
A háromszéki tanfelügyelőség 2016 novemberében már szervezett egy megyei szintű próbavizsgát a végzős gimnazisták és középiskolások számára. A nyolcadikosok matematikából teljesítettek a leggyengébben, mindössze 20,19 százalék kapott átmenő jegyet, ami azt jelenti, hogy tízből nyolc diák még az ötöst sem írta meg. Román nyelv és irodalomból az átmenési arány 45,89 százalék, míg magyar nyelv és irodalomból 74,16 százalék. A tizenkettedikesek kétharmada megbukott a próbaérettségin. Románból a vizsgázó diákok 52,40 százaléka kapott átmenő jegyet, magyarból 68,11, matematikából 39,97, míg történelemből 68,68 százalékos az átmenési arány.

Az elemistákat is „felmérik”

Elsőként a másodikosokat, aztán a negyedik és hatodik osztályosokat tesztelik. A vizsgát az oktatási tárca szervezi, a tételek országos szinten egységesek.
A magyar kisdiákoknak április 10-én és 11-én anyanyelvből kell olvasási és írási készségüket bizonyítaniuk, 11-én a matematika-, 13-án pedig a romántudásukat mérik fel. Május 3-án a negyedik osztályosok románból vizsgáznak, aztán matematika és anyanyelv következik. Május 10-én a hatodikos diákok kommunikációs képességeit mérik fel (román, magyar és idegen nyelv), 11-én matematikából és a tudományos tárgyakból vizsgáznak. A feladatok megoldására egy óra áll a tanulók rendelkezésére.
A tételeket az Országos Felmérő és Vizsgáztató Központ dolgozza ki, azok megfelelnek az érvényben levő tanterveknek. A második, negyedik és hatodik osztályosok országos tesztelését 2014-ben vezette be a szaktárca. A felmérőn szerzett eredmények nem jelennek meg a diákok éves tanulmányi átlagában, ezek az iskolákat segítik, hogy a diákok felkészültségi szintjéhez, kompetenciáihoz igazított tantervet dolgozhassanak ki.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük