Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

„Színésznő is lehet belőle”

„Színésznő is lehet belőle” Cseperedő

Kerekes Beáta, a torjai Kicsi Antal Általános Iskola harmadik osztályos diákja a Vidám Versek Versmondó Versenyén és a regemondó vetélkedőn is első helyen végzett, és továbbjutott az országos szakaszra, de a két vetélkedőt egy időpontban szervezik, így a Marosvásárhelyen megrendezendő Regemondón képviseli megyénket.

Hirdetés
Hirdetés

„A Regemondóra készülök, mert nagyon szeretek regét mondani, sokat hallottam Marosvásárhelyről, és szeretném megismerni”, indokolta meg döntését Beáta. Szeretne jól szerepelni, legalább egy dicséretet kapni.

– A verset, a mesét vagy a regét a tanító nénivel közösen szoktuk kiválasztani. Én viszek könyveket az iskolába, együtt megnézzük, eldöntjük, én melyiket tudnám a legszebben elmondani – osztotta meg lapunkkal. – Volt olyan eset is, hogy a mesemondóra én választottam mesét, és úgy örültem, hogy tetszett a tanító néninek! Úgy vélem, egy szavaló kifejezően, szépen kell mondja a verset, és kell érezze is azt. A tanító néni mindig felhívja a figyelmem arra is, hogy tartani kell a szemkontaktust a zsűrivel és a közönséggel, erre is figyelek. Nem vagyok lámpalázas, de néha egy kicsit izgulok. Szerencsére, nem szokták észrevenni, de én érzem – tette hozzá.

Beáta előkészítő osztálytól kezdődően minden évben részt vett a Kányádi Sándor Szavalóversenyen, ahol szép eredményeket ért el. A múlt tanévben a Laborfalvi Róza Szépen magyarul szövegmondó verseny megyei szakaszán III. díjban részesült.

– Nem vagyok szomorú, ha nem kapok első díjat. Büszke vagyok magamra, akármit is kapok. Nagyon szeretek verset, mesét vagy regét mondani, az is öröm, ha ott lehetek a versenyen – mondta.

Kedvenc tantárgya a magyar nyelv és irodalom, szabad idejében a barátnőivel játszik vagy olvas. Felnőttként gyerekekkel vagy ruhatervezéssel szeretne foglalkozni.

– Tanító néni szeretnék lenni, mert látom, ő milyen jó tud lenni. Én is szeretném dicsérni a gyermekeket, s jó jegyeket adni azoknak, akik megérdemlik, s mindig segítenék azoknak, akik valamit nem tudnak. De azon is gondolkoztam, hogy ruhatervező is lehetnék, mert nagyon szeretem a szép, színes anyagokat és ruhákat – mondta mosolyogva.

– Beáta egy nagyon színes lelkivilágú, nyitott, érdeklődő, vidám kislány. Örömmel vesz részt minden tevékenységben, a tanulásban elért eredményei is kitűnőek. Szeret vezetőszerepben lenni, nem elmélyülten, csak annyira, hogy a központban legyen. Nagyon szeret színpadon lenni, szavalni, mesét mondani, szerepelni. A lelkében van egy kis láng, ami felizzik, mikor színpadra lép. Ha ez a láng nem alszik ki, akár színésznő is lehet belőle – véli tanítója, Torzsa Ibolya.

A pedagógus szerint a kislány hamar megtalálja a nyelv belső zeneiségét, ritmikusságát, ezért könnyen megtanul minden olyan szöveget (verset, prózát), amely korának, érzelmi és értelmi fejlettségének megfelel.

– Ha szükség, megbeszéljük a verbális eszközök használatát és az előadói technikákat is. Néha az okoz egy kis gondot, hogy túl nagy az érzelmi azonosulása egy-egy irodalmi művel. Aki nem ismeri őt, azt gondolhatja, „túlszínészkedi” az egészet – tette hozzá.

A pluszmunka nem jelent gondot sem a tanítónak, sem a tanítványnak, mert mint fogalmaztak, „amit az ember szeret, szívesen csinál, az már nem teher, hanem öröm”.

Meglátása szerint a szavalóverseny, a mesemondóverseny vagy a regemondó a személyiségfejlesztésnek egészen sajátos, egyénre szabott, sokrétű nevelési lehetősége. Ezáltal nemcsak a gyerekek olvasási készsége, kultúrája, hanem a szövegértésük is jelentős mértékben fejlődik. Hasonló a helyzet az emocionális készségekkel is, hiszen az előadandó művek – legalább minimális szintű – érzelmi azonosulást kívánnak. A különböző élethelyzetek, személyiségtípusok, érzelmek és hangulatok ilyenformán történő „kipróbálása”, átélése jelentős mértékben fejleszti az empátia készségét és az érzelmi intelligenciát.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük