Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mikósok a mohácsi busójáráson

Mikósok a mohácsi busójáráson Cseperedő

A járványidőszak elmúlt két évében sokat sóvárogtunk az elmaradt „Határtalanul 2019” pályázatunk mohácsi programja után. Sajnos több hasonló tervünk megvalósítását akadályozta meg az elmúlt időszak. De ennek az évnek a farsangzárásán részt vehettünk a mohácsi busójáráson, amely mindannyiunknak egy életre szóló élményt nyújtott.

A Határtalanul programok lényege, hogy anyaországi és határon túli diákok együtt felfedezzék egymás kulturális értékeit, és ismerjék meg egymás szülőföldjét. A Székely Mikó Kollégium közösségét – ebbe a programba már harmadik alkalommal – a mohácsi „Radnóti Miklós” Technikus és Szakképző iskola történelem-angol szakos tanára, Fábián Réka, egykori mikós pedagógus hívta be, akinek köszönhetően az idén is 36 diák és 5 pedagógus ismerkedhetett meg Baranya megye kulturális és földrajzi értékeivel. Bár az utazás hangulatát beárnyékolta az ukrán–orosz háború kitörésének a döbbenete, mégis próbáltunk az előttünk álló 5 nap élményeire koncentrálni. A mikós csapat megtapasztalhatta a mohácsi kollégák szeretetteljes vendégszeretetét, akik csodálatos helyekre kalauzoltak el bennünket.

A magyarországi tartózkodásunkat az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark meglátogatásával kezdtük, ahol megcsodálhattuk a Feszty-körkép csodálatos látványát, és meglátogattuk a Rotunda többi kiállítását.

A mohácsi programunk a házigazda oktatási intézmény meglátogatásával kezdődött, ahol a kommunista diktatúra áldozataira emlékeztünk egy rendhagyó történelemóra keretében. A nap folytatásaként megtekintettük a Csele-patak által működtetett, XIV. századi gyökerű, mohácsi Szent Miklós Vízi és Taposómalomba. Majd ellátogattunk a Csele-patak azon részéhez is, ahol II. Lajos király belefulladt a törökök elöli menekülés közben. Tisztelettel emlékeztünk a hamarosan 600 éves évfordulójánál járó 1526-os mohácsi veszedelem áldozataira, a mohácsi Millenniumi Emlékparkban. Megdöbbenve szemléltük az áldozatok feltárt tetemeit, egy jelenleg folyó kutatás részeként, mivel még mindig nem sikerült a történészeknek beazonosítaniuk a mohácsi csata pontos helyszínét.

A program keretében az egykori kulturális fővárosba, Pécsre is ellátogattunk. A kirándulásunk fénypontját a Zsolnay Kulturális Központ meglátogatása jelentette, ahol interaktív kémiai és csillagászati bemutatón vehettünk részt, majd megtekintettük a Kodály Központot, amit egy csodálatos városközponti sétával folytatunk. Ezt Siklós várának a meglátogatása követte, itt felidézhettük a Tenkes kapitánya című film eseményeit, hisz ez volt a film forgatási helyszíne, ahol „belebújhattunk a szereplők bőrébe is”.

A program fő attrakciójaként, két napon át a mohácsi busójárás fergeteges hangulatába kapcsolódhattunk be, ahol számtalan busóval találkoztunk, akik megkülönböztetett kedvességgel fogadták a szép székely lányokat, megismerkedhettünk a sokacviselettel, valamint a szlávos sokac tánccal is. Csodálatos volt látni a Sokac révben a busók csónakos átkelését a Dunán. Sőt be is öltözhettünk busónak és sokaclánynak is, ami életre szóló élményt jelentett számunkra, hisz a több száz busót befogadó busófelvonuláson is részt vehettünk, a Malii Veliki busócsoport meghívására. Akik még bírták energiával, a délszláv táncházba is bekapcsolódhattak és a Széchenyi téren a máglyatűz hőségében is megmelegedhettek, amit a mohácsi téltemetés hűvössége tett szükségessé.

Hazafele, e csodálatos kirándulás méltó zárásaként, meglátogattuk a gyulafehérvári római katolikus „magyar szigetet”, Pénzes Loránd tanár úr szavaival élve, és az érseki székesegyházban hálát adtunk mindazért a jóért, amelyben részünk volt az elmúlt napokban.

Reméljük, hogy a jelenlegi háborús állapot nem fogja megakadályozni a megtapasztalt mohácsi vendégfogadás székelyföldi viszonzását, hisz ottani barátaink áprilisban fognak ellátogatni hozzánk, akiknek ezúttal is nagyon hálásak vagyunk a rengeteg élményért.

dr. Kinda Eleonóra kísérőtanár

Nyílt napok a Mikóban

A nyolcadikosok és az ősszel előkészítő osztályt kezdő gyerekek és szüleik számára szerveznek nyílt napokat a Székely Mikó Kollégiumban.

Március 24-én, 25-én és 26-án 12.30 – 14.30 óra között a nyolcadikot végzett diákokat várják. A végzős gimnazisták betekintést nyerhetnek a kollégium életébe, tájékozódhatnak az induló kilencedik osztályokról. A találkozón bemutatkoznak az osztályfőnökök is, és a tanulók részt vehetnek egy-egy angol, ill. német nyelvű foglalkozáson.

Az előkészítő osztályba készülő gyerekek szülei számára is lehetőség lesz megismerkedni a tanítónőkkel. Az érdeklődőket az iskola Kós Károly épületébe várják, március 16-án 10.30-12.30 és március 17-én 14.30-16.30 között. Mindkét eseményre előzetes bejelentkezés alapján tudjuk fogadni a szülőket a gyerekekkel. Jelentkezni a 0267-312793 telefonszámon lehet naponta 8-16 óra között.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük