Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Édes anyanyelvünk

Édes anyanyelvünk Cseperedő

A sepsiszentgyörgyi Man Rebeka első helyen végzett az Implom József Helyesírási Verseny országos döntőjén. A Székely Mikó Kollégium X. osztályos diákja angol-magyar matematika-informatika osztályba jár. A betűk és a számok világa közötti kapcsolódási pontot a szabályok jelentik számára.

– A matematika és a helyesírás is a logikára épül, vannak szabályok, szabályszerűségek. Ezeket kell megismerni, megtanulni, s akkor nincs gond. Ötödik osztályos koromtól járok magyar tantárgy­olimpiára és helyesírási versenyre. Előbbinél a fogalmazáson, a szóbőségen, utóbbinál a helyes írásmódon van a hangsúly – meséli a diáklány.
Az eredmények mögött sok munka, gyakorlás van.
– Nem lehet egyik napról a másikra elsajátítani a helyesírást. Az elemi osztályoktól kezdődően folyamatosan, fokozatosan egymásra épülnek a dolgok. A versenyek előtti felkészülés nagyon fontos, részletesen kell tanulmányozni a helyesírási szabályokat. A tollbamondásnál a gyorsaság is számít, hiszen az országos szakaszon hangfelvételről, CD-ről ment a szöveg. Tavaly ezzel volt problémám, nem tudtam leírni a szöveget – tette hozzá Rebeka.
– A líceumi helyesírási verseny országos szakaszán a követelményrendszer igen magas, csak a legjobb diákok tudnak ennek megfelelni. Különleges, a mindennapi nyelvben ritkán használt szavakat, formákat is le kell tudni helyesen írni. Ezek a diákok nagyon mélyen kell ismerjék a helyesírásnak, a nyelvnek a szabályait, szabályszerűségeit, jó problémamegoldók kell, hogy legyenek, fel kell tudják ismerni egy hibás szövegben az elírásokat, a hibákat. Ez egyrészt elméleti tudást igényel és gyors problémamegoldó képességet, pontosságot – kapcsolódik be a beszélgetésbe Tókos Ibolya tanárnő.
Rebeka szabadidejében olvas, és gyöngyöt fűz. Nem ért egyet azzal a gyakran elhangzó kijelentéssel, hogy a fiatalok nem szeretnek olvasni. Igenis szeretik a könyveket, azokat, amelyek hozzájuk közel álló témákat dolgoznak fel.
– Igaz, hogy kevesen olvasnak szépirodalmat vagy történelmi könyveket, de ez nem jelenti azt, hogy nem vesznek könyvet a kezükbe. A fiatalok az érdeklődési körüknek megfelelő könyveket olvasnak, nem azokat, amelyeket az idősebb generáció elvárna tőlük. Vannak kötelező házi olvasmányok, de régies a nyelvezetük, és nem aktuális, a fiatalokat foglalkoztató témákról szólnak. Rendben van, hogy klasszikusokat kell olvasni, hiszen ezek ismerete hozzátartozik az általános műveltséghez, de olvasmányosabb, könnyedebb hangvételű regényeket is be lehetne hozni, s ezzel megszerettetni az olvasást. Nekem kicsi koromban nagyon sok mesét mondtak, olvastak a szüleim, aztán később, amikor iskolás lettem, magam olvastam a történeteket, a meseregényeket, aztán a Harry Potter következett és utána a szépirodalom – magyarázta a diáklány.
– Igazat adok Rebekának, vannak olvasásra csalogató könyvek, és azokkal lehet kezdeni. Viszont nagyon pontosan kidolgozott módszertana van annak, hogy osztályról osztályra milyen olvasmányokat ajánlunk a gyerekeknek. Ha kisiskolás korban megszeretik a meséket, a meseregényt, a korosztályuknak megfelelő klasszikusokat például Móra Ferenc Kincskereső kisködmönjét, A Pál utcai fiúkat, vagy Gárdonyitól az Egri csillagokat, kialakul egy olvasói igényesség. Valóban, a klasszikus regények lehet, hogy nem olyan lebilincselők, mint egy kalandregény, viszont fel kell mutatnunk a diákoknak az értékeket. Az sem lehet, hogy ponyvát vagy olcsó, hatásvadász szennyirodalmat olvasson a diák, mert lehet, hogy megszereti az olvasást, de értékrendje, jelleme, világlátása torz formát ölthet. Mindenképpen az értéket kell felmutatnunk – szögezte le a tanárnő.
Az Implom József Helyesírási Verseny Kárpát-medencei szakaszára február 24-én kerül sor Gyulán. Rebeka mellett a hetedik helyezett Balló Ignác (Mikes Kelemen Elméleti Líceum, IX. osztály, felkészítő Török Katalin) és a 10. helyen végzett Fejér Csenge (kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum, X. osztály, felkészítő Nagy-Babos Tamás) képviseli Háromszéket.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük