Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem alkalmazzák a törvényt

Nem alkalmazzák a törvényt Kovászna megye

Tegnap a bukaresti munkaügyi minisztérium előtt tüntettek a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szervezetének (FSLI) képviselői. A tanárok elégedetlenek azzal, ahogyan az új – egységesnek nevezett – fizetési törvény „elbánt” velük.

Nagy Gábor, a FSLI Kovászna megyei elnöke is részt vett a tüntetésen, ahol minden megye képviselője megjelent.

– Mintegy 180-an vagyunk jelen a minisztérium előtt, kizárólag a szakszervezeti vezetők, egyelőre órákat nem függesztettünk fel a tiltakozások miatt. A fogadtatásról csak annyit: most kaptuk a hírt, hogy a bukaresti főpolgármesteri hivatal a holnapi tüntetést betiltotta. Annál jobban nem vagyunk meglepődve, hozzászoktunk a hatóságok „kedvességéhez” – mondta el megkeresésünkre a szakszervezeti elnök.

Nagy Gábor szerint, bár az egységes bértörvénnyel is több gond van, már az is haladás lenne, ha legalább ezt alkalmaznák. Abból ugyanis, hogy „félig alkalmazzák”, újabb diszkriminatív helyzetek születnek.

– Akit ma alkalmaznak a tanügyben, azt az új törvény szerint sorolják be, aki viszont 20 éve ott dolgozik, arra ez nem érvényes. A törvény egyébként előírta, hogy 2017 júliusában mindenkivel új szerződést kell kötni, ezt viszont legtöbb helyen elmulasztották. Így aztán teljesen más fizetése van a frissen alkalmazott tanárnak, mint az ugyanolyan tapasztalattal rendelkező, „régi” tanárnak. Ha nem tudnám, hogy abszurdum, azt mondanám, hogy a tanárok egymás között cseréljenek iskolát, mert akkor az új szerződésben az új bérük szerepel – magyarázta Nagy Gábor.

Ugyancsak képtelen helyzethez vezet az az előírás, hogy az órabért az alapfizetésből számolják ki. Ez azt jelenti, hogy egy I. fokozattal rendelkező tanár, ha az alapnormájáért reggel 9-től például 50 lejt kap, akkor a pluszóráját 12-kor 30 lejjel fizetik ki. Vajon nem ugyanazt a munkát végzi, vagy az óra felénél azt mondja, hogy elnézést, itt megállunk, mert ez pluszóra? – tette fel a kérdést a bizalmi.

Nagy Gábor önkritikát is gyakorol, amikor arról beszél, hogy a tanügyi szakszervezet „engedte magát átverni”, mert elnézte, hogy csak a saját bérrácsukat mutassák meg, amikor a fizetésről egyeztettek. Így történhetett meg, hogy „megalázóan alacsony” szinten tartották a tanügyet a közigazgatáshoz képest.

– Oda jutottunk, hogy az a polgármesteri hivatal alkalmazásában álló gépkocsivezető, aki az iskolabusszal behozza a gyerekeket a falvakból a községközpontba, simán megkeres 3000 lejt, míg a négy év egyetemmel, véglegesítővel és II. fokozati vizsgával rendelkező tanár 2400 lejért dolgozik. S akkor az 5000 lejről induló kezdő rendőrről még nem is beszéltem – foglalta össze.
A szakszervezeti bizalmi aggasztónak tartja, hogy a tanügyi miniszter nem partner, „magas lóról, erőből” próbálja kezelni az ország egyik legnagyobb szakszervezetét, amelynek több mint 180 ezer tagja van.

A szakszervezet a jövő héttől a Szociáldemokrata Párt (PSD) székháza előtt áll sztrájkőrséget.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. február 22., 8:24
    ÉRTÉKELÉS: 11

    Bezzeg a tanugyi reformokert nem tuntet senki ! Szegeny gyerekek mehetnek 20 kg,-os taskaval iskolaba ,ulhetnek 8-9 orat a padban a nagy semmiert es delutan annak a tanarnak fizetnek felkeszito orat ,aki delelot „tanitotta ” oket !Sajnos ez a tanugyi hokusz-pokusz mar reg nem a gyerekekrol szol !

  • User
    Dátum: 2018. február 22., 11:34
    ÉRTÉKELÉS: 3

    A szakszervezetes megkérdezhetné a káderes hölgyet a tanügytől, hogy jövő szerdán miért kell gyakorlati vizsgát tegyen a tanár és mérnök ha ő már egyszer vizsgával ki volt nevezve a posztra! Valószínű ez is Kovászna megyei kuriózum!

  • User
    Dátum: 2018. február 22., 14:49
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Tanügyi reform itt nem is volt és nem is lesz! 20 kilós táska? Hüümm….1- 4 ben tényleg túlzás a sok könyv, 9-12 ben fele zsebre dúgott kézzel jár, h ne mondjam a mű időnkben diszkóban sem voltak úgy kirittyentve a csajszik mint most! Óraadás?! Ugyanazzal a tancival?! Etikátlan! Amúgy 20-30 éve nekem is vettek órákat abból a tantárgyból amiből a szüleim nem tudtak segíteni, ezért örökre hálás vagyok szüleimnek a nem kis áldozatért, tanáraimnak meg önzetlen munkájukért amit egy oktondira ” pazaroltak” szabadidejükben. Azoknak meg akik nem tudtak felzárkózni és most azok de mostmár szülői minőségben kritizálják a „rendszert” kitartást kívánok!