Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Jelen vannak, értéket képviselnek

Jelen vannak, értéket képviselnek Kovászna megye

Mi is jelen vagyunk és értéket képviselünk a bánsági, valamint az összmagyar kulturális életben – hirdetik kiállított műveik által az ott élő és alkotó, magyar kötődésű képzőművészek szerte a nagyvilágban. Hétfő estétől pedig a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK) megnyílott és jelképesen Jelenlét állandó címet viselő, csoportos tárlatukon is, melynek megszervezésére 23 esztendeje kerül sor a Bánsági Magyar Napok keretében.
Vécsi Nagy Zoltán intézményvezető, művészettörténész üdvözlő szavai után Szász Enikő színművész, a jeles napok kezdeményezője megjegyezte, ennek elérése, illetve elfogadtatása még a toleranciájáról híres Temesváron sem volt könnyű és egyszerű. Annak ellenére sem, hogy a résztvevők között akadnak román nevű művészek is, akik vegyes házasságban születtek vagy élnek ugyan, de büszkén vállalják magyar kötődésüket.
A résztvevőket és jelenlévőket Antal Árpád András és Sepsiszentgyörgy önkormányzata nevében meleg hangon köszöntő és a Székelyföld, valamint Bánság között újraszövődő magyar–magyar kapcsolatok fontosságára figyelmeztető Nagy Zoltán után Szekernyés János temesvári műkritikus, a Romániai Képzőművészek Szövetsége román, magyar, német, szerb és bolgár anyanyelvű alkotókat tömörítő temesvári fiókjának elnöke rögtönzött előadást. Ennek során kiderült, hogy Temesvár jelenleg kiemelkedő és mérvadó góca Románia újabb kori művészeti életé­nek. Természetesen nem véletlenül, hiszen földrajzi fekvése, történelmi öröksége, nyitottsága és az új iránt tanúsított fogékonysága révén az ország legnyugatibb városának számított és számít napjainkban is. E tényből kifolyólag pedig több mint 300 képzőművész él és alkot ebben a városban, így Bukarest, Kolozsvár és Jászvásár után a 400 ezres lélekszámú Béga-parti település büszkélkedhet a legszámosabb, legerősebb és legdinamikusabb művészközösséggel. A tudományegyetem keretében 1990-ben alakult képzőművészeti és design kar pedig évről évre gyarapítja és erősíti a soraikat. Megérdemelten fogja tehát 2021-ben viselni az Európa Kulturális Fővárosa címet.
A magyar nemzetiségű festők, grafikusok, szobrászok és iparművészek a 20. század hajnalától fontos szerepet játszottak a város művészeti mozgalmaiban. Az 1960-as évek új irányzatait merészen felvállalók élcsapatához pedig három olyan alkotó is tartozott, akiknek a bölcsője Háromszéken ringott. Így a szobrász Jecza Péter (1939–2009) és a festő Molnár Zoltán (1937–2001) Sepsiszentgyörgyön, a textilművész Zimánné Vitályos Magda (1942–2003) pedig Gidófalván látta meg a napvilágot. Szekernyés szerint mindhárman kiemelkedő és meghatározó alakjai voltak a vizuális művészetek újabb kori temesvári történetének.
A 21 bánsági képzőművész alkotásait bemutató, és május 25-ig megtekinthető tárlat megnyitása Luiza Zan dzsesszénekes fellépé­sé­vel ért véget, akit nagybőgőn Vitályos Lehel kísért. <<

Outsider Music Fest 7
A Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi fiókja keretében működő Írisz Ház felnőtt fogyatékkal élők nappali megőrző és munkaterápiás központja április 29-én 14 és 20 óra között immár hetedik alkalommal szervezi meg az Outsider Music Fest 7 nevű rendezvényt, mely alkalommal külföldi és belföldi fogyatékkal élő zenészek, együttesek számára biztosít lehetőséget a fellépésre: United by Music (NL), Tordasi Szivárvány (HU), Ajkai Hangadók (HU), Színvarázs Martonvásár (HU), Szent Anna Speciális Szakiskola (RO), Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató (RO), Kozmutza Flóra Hallássérültek Speciális Iskolájának jelelő kórusa (RO), Nicolae Colan Általános Iskola (RO), Irisz Band – Írisz néptánccsoport – Írisz moderntánccsoport (RO). Helyszín: Sepsiszentgyörgy közösségi színpada.
Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük