Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Dolgos fiatalok lehetőségei

Dolgos fiatalok lehetőségei Kovászna megye

A 600 frissen végzett középiskolással is rendkívül alacsony a Kovászna megyei munkanélküliség (3,35 % – 2895 személy), illetve még kisebb a támogatásban részesülők száma (327 személy) – közölte Kelemen Tibor munkaügyi igazgató havi sajtótájékoztatóján.
A Munkaerő-foglalkoztatási hivatal előzetes alapos tájékoztató kampányának köszönhetően Kovászna megyében ezidáig 174 végzős regisztrált a hivatalban (viszonyításképpen tavaly Brassóban 80, míg nálunk 800), pontosabban Sepsiszentgyörgyön 84, Baróton 43, Kézdivásárhelyen 38, Kovásznán 9.
– Nem cél, hogy 250 lejes havi segélyen tartsák őket, inkább azt szeretnék elérni, hogy a fiatalok élhessenek azzal az 1500 lejes támogatással, ami azoknak jár, akik regisztrálásuk után 60 nappal elhelyezkednek egy munkahelyen, és legalább egy évig folyamatosan dolgoznak – mondta Kelemen.
A fiatalok érdekében a hivatal kérte a cégeket, hogyha van ajánlatuk a diákmunkát vállalóknak a nyárra, jelezzék azt. Eddig mintegy 30 ideiglenes állást ajánlottak az építkezésben, fafeldolgozásban, kereskedelemben. Sok fiatal érdeklődik, többen még az Őrkőről is, nekik az lehet nagyobb akadály az elhelyezkedésben, ha a munka a város határain kívül van, hiszen nincs, ahogyan eljutniuk oda, mondta az igazgató.

Több szakmát is kipróbálhatnak a fiatalok
Szórólap- és újságkihordás, fagylaltárulás, pincérkedés – ezek a legkeresettebb diákmunkák a nyári vakációk idejére. Diákmunkát itthon és külföldön is vállalhatnak a fiatalok, bár a korábban meghirdetett németországi vendéglátásban kínált állásokra senki nem jelentkezett Háromszékről. Kelemen Tibor szerint hasznos a diákmunka akár itthon dolgoznak a fiatalok, akár külföldön, hiszen a pénzkereseti lehetőség mellett szakmai tapasztalatot is szerezhetnek ezáltal a fiatalok.
A munkaügyi igazgató szerint a legfőbb gond az, hogy diákot – főként fiatalkorút – alkalmazni túl bürokratikus eljárás, és bár a vállalkozók állami támogatást kapnak erre, ennek összege nagyon alacsony. Az elmúlt évek adatai szerint, nőtt az idénymunkára jelentkezők száma: míg öt évvel ezelőtt csak ötvenen jelentkeztek, tavaly már 150 tanuló állt munkába nyáron, a vakáció idején.
A külföldre szóló nyári ajánlatok csak most jelentek meg, így valószínű, hogy több időt igényel, míg eljut az információ a fiatalokhoz. Idénymunkát főleg a vendéglátóiparban kínálnak, és a román tengerparton is hirdettek állást a különböző vendéglők, hotelek. Ezek az állások a magas kereseti lehetőség mellett nyaralást is kínálnak, ugyanis két munkanap után egy szabadnap is jár – hirdetik a munkaközvetítő portálok. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük