Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bedő Albertre emlékeznek

A falu legnagyobb szülöttjére emlékeznek szombaton Kálnokon: éppen száz éve hunyt el Bedő Albert, a legnagyobbnak tekintett magyar erdész. Az unitárius templomban és a mellette álló sírnál és emléktáblánál szombaton 13 órától tartanak megemlékezést.

Az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Szakközépiskola 25 tanulója és oktatója csíkszeredai munkatársaikkal együtt a napokban már lerótták kegyeletüket Kálnokon, a szobornál és a sírnál – mondta el megkeresésünkre Kisgyörgy Sándor. A sepsikőröspataki polgármester, aki maga is erdész, azt mondja: Bedő Albert az összmagyarság egyik nagy személyisége, aki lerakta magyar nyelvterületen az erdészet tudományának alapjait, és aki az egyik első, kis korrekciókkal ma is használható térképét készítette el a Kárpát-medencei erdőknek.
– Bedő Albert életútja, karrierje, megvalósításai talán kedvet adnak a mai fiataloknak is, hogy ezt a mostanában meg nem becsült és meg nem fizetett, de gyönyörű szakmát válasszák – nyilatkozta a polgármester.
Bedő Albertre szombaton 13 órakor emlékeznek az unitárius templomban tartandó istentiszteleten. Ezt követően a templom melletti sírkertben lévő sírjánál idézik fel a legnagyobb magyar erdész életútját.
Bedő Albert 1839-ben született Sepsikőröpatakon, állami ösztöndíjjal elvégezte a selmecbányai erdészeti akadémiát. 1872-ben kinevezték főerdőmesternek, és 1873-tól a pénzügyminisztériumban az állami erdők ügyeinek főelőadója lett, majd 1878-tól főerdőtanácsos, társalkotója volt az új és európai színvonalú Erdőtörvénynek. A Magyar Tudományos Akadémia 1880-ban levelező tagjai sorába iktatta, 1885-ben államtitkár lett.
1918-ban hunyt el, Kálnokon helyezték örök nyugalomra.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások