Onlinereklám-ajánlat »
     Printreklám-ajánlat »
 
Bejelentkezés
Hírlevél
Email:


  • email Elküldöm ismerősömnek
  • print Nyomtatóbarát verzió
  • Plain text Csak szöveg
Cikk értékelés
5.00

Címkék
Nincsenek címkék erre a cikkre
Szerző infó
image Hírmondó
Szerző

Szentgyörgy Pince
Főoldal | Ajánló | Ízelítő a történelmi igazságból

Ízelítő a történelmi igazságból


         
Like-old ezt a cikket:
 
Like-old a Hírmondó FB oldalát:
     
image
Az öltözet-, fegyver- és harcmodor-bemutató révén a magyar íjak és nyílvesszők teljesítményéről is fogalmat alkothattunk
Hozzászólások száma (a cikk alján): 0

Csütörtök este dr. Hidán Csaba régész, történész, orientalista, egyetemi tanár tartott történelemórát a honfoglalásról a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Termében. Az előadót a csikorgó fagy ellenére is telt házzal tisztelték meg az érdeklődők.

Lakatos Mihály, a Magyarország Kulturális Koordinációs Központjának vezetője, a rendezvény házigazdája bejelentette az előadás csak az első mozzanata a magyar nemzet történetét ismertető rendezvénysorozatnak.

A kolozsvári születésű Dr. Hidán Csaba korabeli öltözetben és fegyverzetben tartotta meg rendhagyó történelemóráját, amely stílusában és tartalmában egyaránt felülmúlta a várakozásokat. Igényes, de közérthető nyelv: végig figyelemfenntartó módon sikerült átadnia tudása egy töredékét a hallgatóságnak. Az elhangzottak azért is érdekesek mert az előadó számára Közép- és Belső-Ázsiában végzett kutatásai során egyértelművé vált, hogy az idegen hatalmi utasításra, néhány bértollnok által megírt és honfoglalásként emlegetett mesének semmi köze sincs a történelmi valósághoz. Eme légből kapott és tudományos megalapozottság nélküli elmélet segítségével önazonosságtudatunk megsemmisítését szerették volna és szeretnék elérni, megtörésünk érdekében.

A Kárpát-medencébe való magyar bejövetelekhez kapcsolódó anyag terjedelme miatt az előadó nem is érintette a kettős és hármas honfoglalás elméletet, csupán megjegyezte, hogy ezúttal nem a magyarok, hanem Álmos és Árpád népének letelepedéséről beszél. Véleménye szerint a 894–95-ös, Pannóniába való bejövetel egy 2800–3000 éves folyamat, valamint egy tudatos, nagyon jól előkészített szándék megvalósításának eredménye volt. A lovas nomád kultúrával rendelkező belső ázsiai népek Kárpát-medencei jelenléte ugyanis a szkítákkal kezdődik, a hunokkal, avarokkal, Álmos és Árpád népével folytatódik és a kunokkal, s besenyőkkel ér véget. A mongolok ugyanis annak ellenére, hogy eljutottak idáig, nem telepedtek meg ezen a területen. A felsorolt népek – bár nem mondhatók teljesen azonosnak, amint azt számtalan és különböző tudományág bizonyítja – nemcsak ugyanahhoz a kultúrához tartoztak, hanem közeli rokonságban is voltak egymással, ezért vándorlásuk egy egységes folyamat részét képezi. A tudatos magyar betelepedést pedig többek között az általuk viselt hadjáratok is bizonyítják, melyek során egy emberöltő alatt többször is eljutottak az Atlanti-óceánig, Dániáig, Andalúziáig, Nápolyig, Görögországig és Konstantinápolyig, információkat szerezve Európa földrajzáról és hatalmi viszonyairól.

Bedő Zoltán

Cikk megtekintve összesen: 199   |   Cikk megtekintve ma: 1
Hozzáadom: Bookmark and Share
  1. Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást!   Bejelentkezés »   Regisztráció »
  2. A hozzászólások/vélemények tartalmáért a szerkesztőség nem vállal felelősséget.
  3. A nem helyénvaló, mások hírnevét sértő, mások jogaiba ütköző, obszcén, törvénysértő és a reklám tartalmú hozzászólásokat töröljük.
  4. Egy hozzászólás terjedelme legtöbb 1000 leütés lehet.

Subscribe to comments feed Hozzászólások (0 elküldve):

Szólj hozzá comment