Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Vita Trianon kapcsán

Pár nap telt csak el a trianoni békediktátum elfogadásának 97. évfordulója óta. A gyászos dátum a nemzeti pártok egymásnak feszülését hozta. A Jobbik azt javasolta, hogy 2020 legyen Trianon-emlékév, és a pártok fogadjanak el ezzel kapcsolatban egy nemzeti minimumot, amit a Fidesz presztízs-okokból elutasított. A Jobbik reakcióképpen offenzív nyilatkozatban emlegette fel a Fidesz 1990. június 4-i kivonulását az országgyűlésből, és azzal vádolta meg a nagyobbik kormánypártot, hogy „a korábbi években örömünnepet csinált a június
4-i gyásznapból, most pártpolitikai érdekeit helyezi az össznemzeti érdek elé, így terelve el a figyelmet a valódi lényegről, a külhoni magyarság évszázada tartó jogfosztottságáról.”

Az emlékezetes kivonulásra vélhetően már nem büszkék a Fidesz politikusai, s aligha méltányos ezt a szomorú emléket felemlegetni 27 év távlatából, bár persze belefér a politikai adok-kapokba, s még csak övön aluli ütésnek sem lehet nevezni. Az viszont túlzás, hogy a Fidesz örömünnepet csinált volna Trianonból, miközben igaz, hogy a barackfás übergagyi giccsdalt jobb lett volna meg sem írni, de ha már megszületett és annyira silány lett, amilyen, akkor jobb lett volna nem közzétenni. Az is hiba, hogy a média nagy része, beleértve a közmédiát, a nemzeti összetartozás napjának megünnepléséről beszél, holott Trianon évfordulóján, október 6-án vagy november 4-én nem ünnepelünk, hanem megemlékezünk. Az a vád viszont egyáltalán nem áll, hogy a Fidesz el kívánná terelni a figyelmet Trianon áldozatainak jogfosztottságáról.

Annál is inkább alaptalan e vád, hogy épp most beszélt erről a kérdésről Lázár János szokatlanul keményen fogalmazva a Makón helyreállított országzászló átadásának alkalmából, hangsúlyozva, hogy mennyire elfogadhatatlan, hogy békeszerződésről beszélnek ma is sokan Trianon kapcsán, miközben diktátumról van szó, s hogy ha nem is követeli vissza Magyarország az elvesztett területeket a politikai realitásból kiindulva, de elvárja, hogy a kisebbségbe szorult magyarság jogait tiszteletben tartsák.
Lázár egyébként a legutóbbi Kormányinfón elismerte, azért nem támogatták a Jobbik javaslatát, mert „nem akartak előreszaladni”, elvégre van még idő 2020-ig, másrészt „nem akartak hagyni másokat beengedni maguk elé”.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük