Teniszre tenisz

Maradjunk még néhány mondat erejéig ennél a látványos és pénzes sportágnál, mert amit Simona Halep produkál, az párját ritkítja. A WTA (Women’s Tennis Association) világelsőinek mindenkori rangsorában, az első 25 között csak a dán Caroline Wozniacki, az orosz Dinara Szafina, a szerb Jelena Jankovics, a cseh Karolina Pliskova és a romániai Simona Halep nem nyerte (még) meg a négy legjelentősebb tenisztorna valamelyikét. De például a pályafutása során 67 hétig világelső Wozniacki idén október végén győzött a női Bajnokok Tornájának döntőjében, Szingapúrban, míg Halep a négy közé sem jutott. Ettől függetlenül, egy korábbi vesztes (!) tornadöntőnek köszönhetően Simona Halep a WTA-rangsor vezetője.

Elképesztő szerencséje van, 13 hétig ülhet a női világ-ranglista élén, hiszen 2018. január 8-ig nem lesz olyan teniszesemény, amely az első helyét veszélyeztetné! Úgy lett WTA-első, hogy két és fél hónapig meg sem kell védenie, egy mozdulatot sem kell tennie érte. A nyakkendősök alighanem megvizsgálják még a WTA-rangsor számítási technikáit. Annál is inkább, mivel például az örök ranglista 22. helyén álló Venus Williams 11 hétig volt WTA-első, noha 5-szörös Wimbledon-bajnok, 2-szeres US Open-győztes. A 25. helyen található Evonne Goolagong csak 2 hétig volt WTA-első, pedig 11-szer nyerte meg a négy nagy torna valamelyikének döntőjét. Tenisz szakszóval élve: fonák.

A legtöbb pénzt bezsebelő teniszezőnők örökranglistáján Simona 20 millió dollárral a 16., és ott is csak három olyan sportoló előzi meg, akik sosem nyertek a négy nagy tornán. Mesterdetektíveknek adna izgalmas munkát az a mód, ahogyan Simona különféle fondorlatokkal legalább tízszer lemondta a kötelező WTA-tornákat, vagy kiszállt, kiesett a rajt után nem sokkal. A tavalyi nyári olimpiát sem vállalta – a románok aranyváró álmainak ellenére –, aztán kiderült, hogy az olimpia utáni nagyon pénzes tornára összpontosított inkább.

A kétszeres Roland Garros-döntős, romániai makedón származású sportolónő 8 évvel ezelőtt jelentős mellszűkítésen esett át, mert átlagosnál sokkal terjedelmesebb keblei akadályozták a játékban. S amíg ez így volt, az ifjúsági tenisztornákra érkező férfi újságírók némelyike azt keresgélte, hol és mikor játszik Halep. Mert látni akarták az „akadályt”…