Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Miért nincs Facebook-profiljuk?

Nemrég újságíró ismerőseimmel voltam egy társaságban. Volt köztük hírmondós is. Szó került sok mindenről, adott ponton a közösségi médiáról. Nyilván, köztük a legnagyobb a Facebook. Megütközve konstatáltam, hogy néhányan közülük nem használják a Facebook-ot ilyen-olyan mondvacsinált okból, mi több, erre még büszkék is.

Tény, hogy rengeteg időt el tud rabolni ez a felület, rengeteg pletyka, álhír, unalmas tartalom és fölösleges szócséplés található rajta. De, és ez a lényeg, egy valós idejű kapcsolattartó alkalmazás, hírfelület, fotó- és videomegosztó, és minden, amit csak akarsz, ahol gyakorlatilag jelen van, aki számít, és akit büszkesége, félelme vagy sznobsága nem tartja vissza attól, hogy használja (igen, rólatok van szó, kedves újságíró barátaim, akiket az elején emlegettem).

Kicsit úgy éreztem, hogy barátaim olyanok, mint egy 21. századi katona, aki arra büszke, hogy ő még mindig karddal és lándzsával megy csatába egy olyan harcmezőn, amelyet már régóta automata fegyverek, modern technológia, drónok, rakéták, villámgyors (földön, vízen, levegőben) járművek uralnak, és ő öszvéren kocogva próbál érvényesülni egy jatagánnal a kezében.

Lustaság ez vagy algoritmusbeli hiba, mindegy, lényeg, hogy a Facebook-on településeink neve románul jelenik meg a magyar szövegkörnyezetben. Látják ezt politikusaink, és kevésbé tartózkodó újságíróink, látják a véleményvezér „nagy magyarok” (van ilyen a Hírmondónak is), de még eddig senkit nem láttam-hallottam ebben a témában felszólalni vagy írni.

Petrovics Sándor (e-mail)

 Többünknek is van Facebook-profilja, de ezzel együtt sem kívánunk senkit arra sarkallni, hogy ilyen virtuális térben teljesedjen ki az egyénisége. Facebook-algoritmusokat vagy helységneveket tartalmazó adatbázisokat publicisztika nevű jatagánnal nem lehet átírni. Oda nehéz matematika kell, pénz és/vagy politikai súly. A szerk.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. január 5., 7:47
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Kedves Petrovics úr. Ha csak a facebook közösségi portált használók „számítanak”, akkor elég kevesen vannak, hiszen ez a szám nem éri el a milliárdot. Képzelje 2004 óta Istennek hála, még mindig élek, a hírek is eljutnak hozzám, kapcsolataimat is tartom barátaimmal emailen, telefonon, de legfőképpen személyesen(!). 17 év elteltével sem tartok igényt eme kommunikációs felület kimagasló lehetőségeire. És képzelje, a sznob nagyszüleim is jól elvannak fészbukk nélkül…Ki hitte volna?!

    • User
      Dátum: 2018. január 5., 9:57
      ÉRTÉKELÉS: 0

      Te is ujsagiro vagy,a kedves szuleiddel egyutt? Vagy csak beleutted az orodat? Igenis haladni kene a korral,jelenleg ott tartunk Kovaszna megyeben,hogy hetvegen,unnepnapokon tortenhet barmi,akar kitorhet a 3-ik vilaghaboru is az irott sajto hosszu napokig meg se nyekken…

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 9:33
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Ki mit akar azt csinál,sok mindenhol az álhír is, de ha egy ismerős valamiről megírja tapasztalatait v véleményét arra jobban lehet adni mind egy lap hasábján leírtakra!

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 10:56
    ÉRTÉKELÉS: -3

    Hála a facebooknak már értesültem arrol,h Kézdi és Csernáton között súlyos baleset történt 9óra körül,videófelvétel is készült róla úgy h 6.án esetleg olvasunk is róla!

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 11:28
    ÉRTÉKELÉS: 9

    Hétvégén, ha mondjuk épp nem nyomtatják az írott sajtót, akkor eleve, nincs is, ahogy írjon a hétvégi eseményekről a nyomtatott sajtó, viszont ezt rögtön be is pótolja a hét első napján amikor már megjelenik. Vagy, hogy képzelte a kedves kommentelő, ha újság nincs, hír legalább legyen? Esetleg írják papírra ceruzával és nyomják az ön kezében ha épp vasárnap valami történik? Vagy mondjuk postolják Facebookra, aztán hétfőn beszámolnak a történtekről?
    Persze, hogy a nyomtatott sajtó nem versenyezhet az online felülettel, hiszen az online eseténben nem függnek a nyomdától stb. Tehát instant közlik a hírt.
    Az már más történet, hogy a Facebook a világi balfaxok gyülekezési helye. Nem egyszer látom, ahogy aggódo idióták osztanak meg kamu híreket, mert annyi agyuk sincs, hogy legalább megnézzék, honnan folyik a trágya. DE tudod mit, ha nem tetszik a nyomtatott sajtó ne olvasd, menj a nettre, likeold facebokon az EL SEM HISZED MI TÖRTÉNT A FÉRFIVAL MIKOR HAZAJÖTT MUNKÁBÓL clickbait híreket, ossszad a FELFEDEZTÉK A RÁK ELLENSZERÉT DE TITKOLJÁK konteókat, oszd meg és kommentáld A NYERJEN EGY HÉTVÉGI HÁZAT posztokat, hátha nyersz egyet, meg toljad a likokat a teljesen elemi erővel feltörő gyüleletblogokra, a propagandára stb. Mert tudod, az egész Facebook egy büdös nagy Orwelli rendszer része.
    Ha az embereket köteleznék, hogy naponta tegyenek fel fotókat arról, hogy hol járnak, kikkel találkoznak, irják meg miként érzik magukat, ki a férjük, feleségük, rokonuk, mit szeretnek, mit nem stb. FORRADALOM LENNNE a személyi jogok eltiprása. DE mivel mindez nem kötelező hanem DIVAT mert ott a FACEBOOK, a sok világi kretén megteszi önként mindezt tapsolva és énekelve. Vagy te még mindig azt hiszed, hogy azért van a Facebook, hogy legyen ahol macskás videókat osszál és titokban 14 éves lányokat kukkolj? Nem testvér, ez az Új Világ része, amibe pont a magad fajtákat használják ágyú tölteléknek….

    • User
      Dátum: 2018. január 5., 17:17
      ÉRTÉKELÉS: 4

      Alhir van itt is epp eleg, sot nemelyike 28 eve ujra es ujra nyomtatasba kerul: majd csak jobb lesz az udemerajjal…. ugyhogy mielott alhirekkel vadoljatok a feccbukkot takaritsatok ki a sajat hazatk tajat. Es a kormnayellenes tuntetesek honapok ota tartanak, es nemcsak hetvegen, megse lattam cikket rola a Hirmondoban – igaz ritkan olvasom. De ha X vagy Z udemerajos fobika valamelyik isten hata mogotti faluba elkottyanott valami idoszamitasunk elotti aranyigazsagot, rogton fooldalra kerul….

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 11:35
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Nyomtatott sajtó valóban nincs hétvégén, de a hírportálok működnek. Aki Facebookot használ, az egy Mark Zuckerberg nevű amerikai zsidó fiatalember vagyonát gyarapítja, aki eddig közel 50 milliárd dollárt szedett össze ezen a bizniszen. A Facebook annak jó, aki nem mer egy lányt/fiút randizni hívni, inkább előnyös profilú fotója mögül bájcseveg, de tájékozódni a világ dolgairól… nos, arra csak azok használják, akik egy kocsmaasztal mellett is Viberen társalognak egymással. Én nem kérek ebből a világból, Zuckerberg úr valahogy éljen meg nélkülem.

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 11:03
    ÉRTÉKELÉS: 7

    És mit használ neked, mit segít rajtad a „hír”, hogy autóbalest történt Kézdi határában? Jobban érzed magad tőle hétvégén, hogy elsőként tudsz erről? Jobb lesz tőle az étvágyad? Kötve hiszem. De ha Facebook helyet szépirodalmat olvasnál, az már biztosan meglátszana rajtad. Próbáld ki!

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 12:26
    ÉRTÉKELÉS: 11

    Velemenyem szerint a baj ott kezdodik a facebook-hasznalokkal, hogy sokan magamutogatasra hasznaljak fel. En is hasznaloja vagyok, de csak ( ahogyan sokan irjak) az informaciok-hirek erdekelnenek. Ahhoz hogy oda eljussak, vegig kell porgessem hogy ki hol nyaral-telel, milyen szepen pozol itt-ott (kozben gyujti es szamolja a like-t. Persze mindenki szepnek latja, meg akkor is mikor nem eppen ugy van; kozbe agyon hizelgik stb.stb) Tehat ezeket vegig kell szenvedjuk, hogy XY dicsekszik es bajolog a facebookon. Vannak ennel fontosabb temak es problemak amiket meglehetne vitatni, de az nagyon keves vagy pedig nehany hozzaszolas utan ELTORZUL. Marad a reklam meg az informacio, ami hasznos lenne. Szerintem.

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 13:19
    ÉRTÉKELÉS: 5

    A Facebook lehetne egy jó dolog, ami összekapcsolja az embereket, de inkább rossz. Mert:
    1) Egy zárt rendszer. Minden amit írsz az övék és csak az övék. Nincs lehetőség, hogy magadnak eltárolt az ott megosztott információt, még a saját bejegyzéseidet se.
    2) Kielemzi az ember életét és szokásait. Igaz, ezt mások is megteszik, de ha nem kötelezed el magad egyetlen cég mellett, mégiscsak nehezebb a dolguk.
    3) Időrabló a likeolásokkal, ezt már tanulmányozzák is, hogy az emberek várják, hogy likeokat kapjanak. Mint a drogot.
    4) Időrabló az ismerősök posztjainak az arcodba nyomásával. Ráadásul a felület úgy működik, hogy szinte lehetetlen sok-sok görgetés nélkül visszakeresni egy bizonyos bejegyzést, mivel folyamatosan átrendezi a sorrendet a likeok, hozzászólások miatt.
    5) Mi a jó abban, hogy van X ezer ismerősöd? Ez már rég nem a kapcsolatokról szól.
    6) Az óvatlan poszter könnyen a bűnözők áldozata lesz. Posztolj egy képet a nyaralásról, és máris tudják, hogy nem vagy otthon.
    6) És talán számomra ez a legfontosabb ellenérv a facebook profil ellen: bezár egy burokba. Olyan témákat, csoportokat ajánl fel, amiket olvasol vagy az ismerőseid olvasnak, likeolnak. Ha oltásellenes dolgokról, akkor mind csak olyanokat kapsz, amik ezeket megerősítik. Ha összeesküvéselméletekről, akkor dettó. Ahelyett, hogy az ember keresgélne és különböző információforrásokból értesülve vonja le a következtetéseket, folyamatosan megerősítést kap a saját, akár hibás, elméleteiről. A fals hírek is így terjednek.

    Még lehetne folytatni a sort… Ha arról lenne szó, hogy kommunikáljunk egymással a modern technológia segítségével, akkor akár jó is lenne, de már rég nem erről szól. Kommunikációra meg van másfajta lehetőség is.

    Már csak azért se lesz facebook profilom, még akkor is, ha néha szívesen hozzászólnék bizonyos dolgokhoz vagy egyes barátaim kvázi csak ott elérhetőek (egyet már meggyőztem, hogy máshogy tartsuk a kapcsolatot). 🙂

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 17:51
    ÉRTÉKELÉS: 4

    A facebook egy eszköz. Mint bármi a világon, van akinek tetszik, van akinek nem. Tény az, hogy az eddigi eszközökhöz képest sok oldalú, fejlettebb mint elődei. De jönnek már az újabb eszközök (pl. a Twitter). Nem az eszközzel van a baj, hanem az eszközt helytelenül használóival. Sajna rossz hírem van. A jobb, fejlettebb eszközök felhasználói is ugyanazok lesznek, mint a régi eszközé. Akkor az a teendő, fejleszteni kell a felhasználót is nemcsak az eszközt. Igaz, hogy a felhasználók fejlesztése mindennél nehezebb.

  • User
    Dátum: 2018. január 5., 19:37
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Szerintem egy újságírónak kötelessége minél több fórumon tájékozódni, és ha finnyáskodik, akkor az adottságai nem erre a szakmára valónak itélik. Először is a facebookon lehet a leggyorsabban megtudni egy hírt, majd utána elelnörizni, hogy igaz-e, másodszor azt ami nem érdekel ki lehet szűrni, továbbá ha cicás posztok kerülnek elébe, vonja le arról is a következtetéseit, mert egy jó újságíró egyben társadalomkutató is lenne, ha a szakma nem váltott volna át lassan egyfajta rutiná.

  • User
    Dátum: 2018. január 7., 1:38
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Nemrég egy polgármesteri hivatal azzal védekezett egy vitatott közlekedési döntés kapcsán, hogy a facebookon végzett közvélemény-kutatással hozta meg azt. Nyilván nem az számított, gyerek vagy felnőtt, hozzáértő vagy sem nyilvánított véleményt, lényeg, hogy igazolhatta magát a hivatal. A döntés elég egyoldalú volt, és nem kimondottan a lakosság érdekeit szolgálta. Gondolom, hogy sokan emlékeznek még rá.

  • User
    Dátum: 2018. január 9., 10:33
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Külföldön élek már tizenvalahány éve, az egyik kezemen megszámolom az itteni valós ismerőseimet. És bár beszélem a nyelvüket, két személlyel közvetlen, baráti viszonyom is van, mégsem tudok úgy elbeszélgetni velük, mint ha azt az anyanyelvemen tenném.
    Igen, az Fb-n tartom a kapcsolatot a valós ismerőseimmel, az ők megosztásaikból (is) tudok meg sok olyan dolgot, amely érdekel (nem a pletykaszintű információkra gondolok!), s nem valószínű, hogy más úton eljutna hozzám.
    És mint ahogyan bárhol, az Fb-n lévő megosztásokat is mindenki a maga értelmi, szellemi szűrőjén át fogadja be, no, meg a „macskás” ismerősöktől meg lehet szabadulni.